Spoločnosť Apple sa konečne vyjadrila ku problému, ktorý aktuálne rieši celý technologický priemysel. Jej iPhone 15 Pro sa extrémne prehrieva, pričom teploty sú podľa recenzií také neúnosné, že zariadenie sa pri náročnejších procesoch ani nedá držať v ruke. Ako však najnovšie informuje portál Macrumors, technologický gigant z Cupertina o probléme vie a chystá sa ho vyriešiť. Pokúsi sa o to za pomoci systémovej aktualizácie iOS 17.

Či už si zaobstaráte iPhone 15 Pro alebo iPhone 15 Pro Max, v oboch prípadoch získate zariadenie s novým procesorom A17 Pro, ktorý je produkovaný za pomoci najmodernejšieho 3 nm výrobného postupu. Čip je vďaka tomu najvýkonnejší v porovnaní so všetkými ostatnými smartfónmi na trhu, pričom v jeho útrobách sa skrýva šesťjadrové CPU, šesťjadrové GPU a 8 GB RAM. Apple sem dokonca zakomponoval aj hardvérový Ray Tracing, aby ste si na svojom iPhone 15 Pro mohli užiť najmodernejšie konzolové hry.

Problémom však je, že akonáhle na týchto smartfónoch, ktoré dostali v menšej aj väčšej verzii úplne novú konštrukciu spustíte náročnejší proces či napríklad hru, ich šasi sa dokáže zahriať aj nad teploty vysoko presahujúce štyridsať stupňov. Držať v rukách takto horúci iPhone 15 Pro je bez krytu skoro nemožné.

Apple vraj problém identifikoval 

Zdroj: YouTube / Rjey Tech

Spoločnosť Apple celý problém už niekoľko dní skúma a testuje, pričom momentálne dospela k názoru, že niektoré aktualizácie aplikácií tretích strán preťažili operačný systém a práve to prispelo ku nadmernému prehrievaniu zariadení. Rovnakým spôsobom firma odôvodnila aj príliš rýchle vybíjanie iPhonov po prechode z iOS 16 na iOS 17. Viac sme sa tomu venovali v samostatnom článku.

Apple v oficiálnom stanovisku dokonca aj konkretizoval, o ktoré apky ide. Začal celosvetovo známou sociálnou sieťou Instagram, pokračoval populárnou apkou na zdieľanú dopravu Uber a v neposlednom rade spomenul aj obľúbenú závodnú hru Asphalt 9: Legends. Firma v súčasnosti intenzívne spolupracuje s vývojármi na riešení problému, pričom Instagram už stihol potvrdiť, že svoju aplikáciu pre iOS 17 v stredu aktualizoval, aby boli používatelia odbremenení od tohto problému.

Oficiálne stanovisko spoločnosti Apple: „Identifikovali sme niekoľko situácií, ktoré môžu spôsobiť teplejší chod iPhonu, než sa očakávalo. Počas prvých dní po nastavení alebo obnovení zariadenia môže byť zariadenie teplejšie z dôvodu zvýšenej aktivity na pozadí. Zistili sme tiež chybu v systéme iOS 17, ktorá má vplyv na niektorých používateľov a bude riešená v aktualizácii softvéru. Ďalší problém sa týka niektorých nedávnych aktualizácií aplikácií tretích strán, ktoré spôsobujú preťaženie systému. S vývojármi týchto aplikácií pracujeme na opravách, ktoré sa práve zavádzajú.

Prečítajte si tiež  Kamera nových iPhonov je jednoducho neuveriteľná. Pozrite si krátky film z produkcie Apple natočený na iPhone 13 Pro

A aj keď to znie celé vcelku uspokojivo, má to jeden háčik. Redaktori portálu Android Authority totiž nedávno zobrali svoj redakčný iPhone 15 Pro do laboratória, aby zistili, či sa skutočne prehrieva alebo ide len o internetovú fámu. Vo výsledku namerali veľmi znepokojivé výsledky no ani raz pri tom neotvorili aplikáciu Instagram, Uber alebo Asphalt 9: Legends.

Ku celej téme sa vyjadril aj uznávaný analytik Ming-Chu Kuo, ktorý potvrdil, že iPhone 15 Pro sa prehrieva a podotkol, že za to zrejme nemôže čip A17 Pro, ale prepracovaná titánová konštrukcia, ktorá horšie odvádza teplo. Pokiaľ sa chcete o tejto téme dočítať viac, podrobne sme to rozpísali v samostatnom článku.

Kedy Apple túto chybu odstráni? 

iPhone 15 Pro
Zdroj: Apple (úprava redakcie)

Aj keď spoločnosť Apple zdôraznila, že o prehrievaní iPhonu 15 Pro vie a pokúsi sa to čo najrýchlejšie vyriešiť, vo svojom prísľube už zabudla spomenúť, kedy to zhruba bude. Podľa portálu Macrumos by chyba mohla byť odstránená v systéme iOS 17.1, ktorý aktuálne podlieha náročnému beta testovaniu.

Taktiež je však možné, že Apple vydá „záplatu“ skôr a problém odstráni v predčasnom update s označením iOS 17.0.3, ktorý bude určený výhradne pre iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Nechajme sa prekvapiť.

Správa tiež naznačuje, že spoločnosť Apple nebude riešiť problémy s vysokými teplotami priškrtením výkonu procesora A17 Pro, čo sa doteraz podľa viacerých odborníkov javilo, ako jediné možné riešenie. Technologický gigant z Cupertina tiež zdôraznil, že prehrievanie nepredstavuje bezpečnostné riziko a nebude mať vplyv na dlhodobý výkon dotknutých iPhonov.

Firma tiež vyvrátila Kuove tvrdenia o tom, že by titánový rám a hliníková nosná konštrukcia prispievala k problému s prehrievaním. Chyba vraj v žiadnom prípade nie je hardvérová. Nahráva tomu do karát aj fakt, že nie všetci používatelia nového iPhonu 15 Pro a iPhonu 15 Pro Max spozorovali nadmerné prehrievanie. Nechajme sa teda prekvapiť, ako to vo finále dopadne.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -