Podľa taiwanského vydavateľstva DigiTimes, ktoré má dobré kontakty na dodávateľov Apple, spustila spoločnosť TSMC pilotnú výrobu čipov postavených na 3nm výrobnom procese – známom ako N3.

Správa odvolávajúca sa na nemenované zdroje z technologického priemyslu tvrdí, že TSMC presunie tento proces do sériovej výroby v štvrtom štvrťroku 2022 a v prvom štvrťroku 2023 začne dodávať 3nm čipy svojim zákazníkom. Patrí sem samozrejme Apple ale aj Intel.

- Reklama -

Ako už býva zvykom, tento pokrok vo výrobnom procese by mal umožniť zvýšenie výkonu a energetickej účinnosti, čo môže viesť k dlhšej výdrži batérie v budúcich iPhonoch a počítačoch Mac na jedno nabitie.

40 jadrový procesor M3? 

Prvé zariadenia od Apple s 3 nm čipmi budú debutovať v roku 2023 a patriť sem má napríklad iPhone 15 s procesorom A17 Bionic alebo počítače Mac s čipmi M3 – všetky názvy sú zatiaľ iba predbežné.

Wayne Ma z portálu The Information zároveň minulý mesiac zverejnil správu, v ktorej tvrdil, že niektoré z čipov M3 budú disponovať až štvoricou matríc, čo by mohlo znamenať, že ponúknu 40 jadier CPU. To bude extrémny rozdiel v porovnaní s 8 jadrovým procesorom M1 a 10 jadrovými procesormi M1 Pro či M1 Max.

Na budúci rok (2022) sa však v praxi dočkáme „len“ čipov, ktoré budú vyrobené 5 a 4 nm výrobným procesom. Objavia sa v nových iPadoch ale aj iPhonoch a počítačoch Mac.

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.