Portfólio dostupných jablkových počítačov sa rok čo rok rozširuje. Medzi ponúkanými modelmi nájdeme samozrejme aj nadupané mašiny určené pre profesionálov, ktorých cenovka sa šplhá k astronomickým číslam. Povedzme si preto na rovinu, v prípade bežných používateľov predstavuje MacBook s čipom M1 Max alebo iMac Pro zbytočne vyhodené peniaze.

Prečítajte si tiež  Prešiel presne rok od chvíle, čo Apple predstavilo procesor M1 a spôsobilo malú revolúciu v počítačovom priemysle

To však neznamená, že spomedzi dostupných modelov si nedokáže za pomerne slušný peniaz  vybrať aj klasický užívateľ, ktorému ide hlavne o kancelársku prácu alebo konzumáciu obsahu na webe. Prakticky bezkonkurenčnými počítačmi v tejto kategórii sú MacBooky s prvou generáciou čipu M1.

Revolúcia v podobe Apple Silicon

Od predstavenia a následného integrovania prvých čipov Apple Silicon prešiel už viac ako rok. Týmto krokom sa Apple postaralo o ošiaľ na trhu s procesormi, čo dozaista najviac postihlo firmu Intel. Tá totiž už nie je producentom „Apple vnútorností“, nakoľko sa jablková firma chce zamerať výhradne na produkciu vlastných čipov.

Po slávnostnom odhalení sa prvé čipy M1 dostali hneď do trojice počítačov v zostave MacBook Pro, MacBook Air a Mac mini. V benchmarkoch a aj v reálnom používaní prekonali svojich predchodcov hneď niekoľkonásobne a to aj najmenej výkonný MacBook Air M1.

M1

V prvej polovici roka sa na zoznam pridal aj redizajnovaný iMac 24″, ktorý takisto ochutnal výkon a rýchlosť „M1-ky“. Posledným zlatým klincom je dvojica superpočítačov MacBook Pro s čipmi M1 Pro a M1 Max, ktorých predstavenie sme mohli vidieť počas konferencie Unleashed.

Ak uvažujete nad kúpou nového počítača a očkom pokukujete práve po nahryznutom jablku, M1 je tou najlepšou voľbou. To sa samozrejme týka záujemcov, ktorí k práci nepotrebujú výkon M1 Max alebo M1 Pro. Tu je však nutné poznamenať, že entry M1-ka je tiež pekelne rýchla a zvládne oveľa viac ako predošlé modely s Intel procesormi.

Prečítajte si tiež  MacBook Pro (M1) ako dokonalý nástroj na úpravu fotiek? Prečo nie

M1 očami bežného používateľa

Ako príklad nasledujúcich odstavcov môžem uviesť vlastnú skúsenosť s čipom M1. Nové MacBooky s procesormi Apple Silicon ma zaujali prakticky okamžite, hneď po predstavení novej generácie na minuloročnej konferencii. Začiatkom tohto roka som preto siahol po 13″ MacBooku Pro s M1 a z jeho rýchlosti som ostal rovnako prekvapený, ako všetci používatelia, ktorí doposiaľ fungovali na Intel procesoroch.

Plynulosť, výkon, rýchlosť a efektivita. To je štvorica slov, ktoré dokonale vystihujú čip M1 pri každej interakcii s počítačom. Týmito slovami samozrejme nechcem povedať, že predchádzajúce Macy by sa za svoj výkon mali hanbiť. Dodnes používam iMac z roku 2018 s 3,4 GHz i5, na ktorom nie je cítiť spomalenie o nič viac, ako v deň keď som si ho kúpil. Pro-čko s čipom M1 ho však predbehne pri každej príležitosti.

Mac M1

Ako redaktor používam MacBook najmä na prácu s webom, písanie a úpravu článkov a tvorbu jednoduchej grafiky. Tieto úkony sa samozrejme dajú robiť aj na staršom a hlavne lacnejšom zariadení. Jeho čaro však spočíva v rýchlosti odozvy, keďže každá aplikácia či stránka je načítaná zároveň s kliknutím myši.

Rovnako tomu je aj v prípade testovania programov v TestFlighte alebo pri hraní hier. MacBook Pro 13″ má na rozdiel od svojho menej výkonného kolegu v podobe Airka aj vnútorné chladenie, s ktorým však budete mať čo robiť ak ho chcete spustiť. Ventilátor som za mesiace používania započul len minimálne, aj to len v prípade keď som vyťažil pamäť takmer na maximum.

Ak sa rozhliadate po novom počítači a chcete ísť do jablkového ekosystému, MacBook Pro či Air 13″ vám môžem viac než odporučiť. Promptnosť a rýchlosť spätnej väzby pocítite pri každej akcii a to ako pri práci s textom a webom, tak aj hraní hier alebo pri tvorbe video alebo audio výstupov.

Mac M1

Ak ale máte v pláne komplexnú prácu v programoch ako Final Cut alebo Logic Pro a hľadáte maximum, v tom prípade by som zvolil priplatiť si za nové MacBooky Pro s M1 Pro a M1 Max.

Možno si vravíte, že MacBookov už je naozaj priveľa a široké portfólio môže byť viac na škodu ako na osoh. Podľa môjho názoru je však aktuálna možnosť voľby excelentným krokom jablkovej firmy, pričom z ponuky si na základe preferencií vyberie naozaj každý.

Prečítajte si tiež  Apple oficiálne prestalo predávať MacBooky s procesormi od Intelu

Ktorý Mac vlastníte alebo by ste si chceli dopriať v najbližšej dobe? Aké sú vaše skúsenosti s používaním macOS? Podeľte sa s nami o postrehy a názory v sekcii komentárov pod článkom.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -