Už sme ti písali o tom, že Apple má pomerne vážne problémy s batériami v nových MacBookoch Pro s OLED pásikmi na vrchnej strane klávesnice. Mysleli sme si, že problémy vyrieši aktualizácia systému MacOS Sierra, konkrétne s číselným označením 10.12.2. To, čo sme si ale mysleli sa žiaľ nakoniec nepotvrdilo a baterka je vraj stále rovnaká katastrofa, akou bola pred tým!

Baterky sú hrozné

Áno, ako sme priniesli článok o tom, aké má problémy nový MacBook Pro, rovnako sme ti napísali aj článok, že tieto problémy sú v podstate vyriešené. Bolo to ale mylné, nakoľko vraj Apple vôbec nič nevyriešilo a problémy pretrvávajú až doteraz. Aktualizácia vraj výdrži nepomohla, len vymazala ukazovateľ stavu batérie, čo považujeme za hlúpy krok zo strany Apple.

- Reklama -

Hlavný problém vraj robili v informáciach o výdrži batérie v nových MacBokoch počiatočné procesy, ktoré prebiehajú na pozadí operačného systému MacOS Sierra. Hovorí sa tu napríklad o indexovaní celých úložísk v Spotlight vyhľadávaní. Okrem iného tu máme aj veľké množstvo všetkých možných synchronizačných procesov so službami ako napríklad iCloud, Google Drive, WD Cloud a podobne. MacOS Sierra 10.12.2 mala tieto problémy vyriešiť, a tak sa mohlo niekomu zdať, že MacBook vydrží dlhšie, ako predtým a Apple aspoň čiastočne problémy vyriešilo. Ako sa ale ukázalo, ak sa aj výdrž zlepšila, bol to len malý rozdiel. Stále je totižto na veľmi nízkej úrovni a logicky sa vieme dopátrať aj k dôvodu, prečo je to tak!

MacBook Pro svetapple.sk

Nebudeme za všetkým hľadať systémové chyby, veď problém mohol nastať aj niekde celkom inde. Kde napríklad? Pozrime sa najprv na samotné batérie. V prípade 13″ modelu bola baterka zmenšená až o 34% na úkor dizajnu. Pri väčšom počítači utrpela „len“ 24% čo je ale aj tak stále dosť. Apple ale argumentuje tým, že všetko ostatné výdrži prispôsobilo a že komponenty v počítači sú energeticky úspornejšie. Očividne to ale úplne pravda nie je. Samotné procesory sú očividne veľmi náročné a aj keď možno nie až tak, ako tie, ktoré boli používané doteraz, rozdiel je tu vážne iba malý. Nakoniec tu máme tretí dôvod, a tým je integrovaná grafická karta.

Tá je omnoho náročnejšia a pravdepodobne aj spotrebúva najviac energie, teda ide o hlavný aspekt týchto problémov. Ako sa bude Apple snažiť riešiť túto veľmi nepríjemnú situáciu ešte uvidíme. Samotná redakcia 9to5mac.com testovala nový MacBook Pro a chcela zistiť či je deklarovaných 10 hodín výdrže batérie pri určitých podmienkach vôbec reálnych. Dospeli k záveru, že nie je. Počítač sa vypol po 8 hodinách, čo je síce slušné číslo ale ide o 1/5 menej ako udáva výrobca.

MacBook - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.