Ešte predtým ako začnem, zdôrazňujem, že tento článok je len mojim osobným názorom a vy sa môžete na celú vec pozerať ináč. Ako sa hovorí, 100 ľudí = 100 chutí – toto pravidlo platí dvojnásobne v situácii, kedy sa bavíme o dizajne produktov.

Pôsobí, ako by Apple nemalo licenciu na vlastné logo…

Tesne predtým, ako Apple predstavilo svoj iMac 24″ (2021) sme vám priniesli nádherný koncept tohto zariadenia, ktorý mňa osobne veľmi oslovil. Autor dokonca aj trafil dizajnový jazyk, ktorý Apple napokon použilo pri svojom počítači. Zariadenie má elegantný stojan, tenké hliníkové šasi a hlavne obrovský, 24″ displej s vysokým rozlíšením. Kde je teda problém? V jednom hlúpom detaile.

- Reklama -

Každý, kto videl fotografie nového iMacu musel spozornieť, keď sa tu vyskytla spodná brada. Je to prvok, ktorý tento počítač používa prakticky už od roku 2004, kedy bol predstavený iMac G5 a v dnešných dňoch by sme ho mohli označiť za ikonický. Aj keď niekto preferuje jednoduchý a čistý „bezrámčekový“ dizajn, mne osobne samotná brada až tak neprekáža.

S čím mám ale problém je, že z tejto časti zmizlo logo nahryznutého jablka. Nech sa na nový iMac pozerám z akéhokoľvek uhla (a nie zozadu, kde je logo celkom výrazné), stále sa mi zdá, že je to len mockup, pri ktorom autor nezískal licenciu na použitie loga, prípadne bolo pri prezentácii inej značky zámerne odstránené.

„Masovka“, ktorá sa má líšiť od predchodcu

Samotný krok Apple samozrejme chápem a plne ho rešpektuje. Dizajnéri chceli vytvoriť masový stolný počítač, ktorý osloví aj bežných používateľov, ktorý si ho položia do detskej izby alebo do kancelárie. To sa z môjho pohľadu podarilo. iMac 24″ za rozumné peniaze ponúka mimoriadne kvalitný displej, špičkový výkon, 6 reproduktorov pre prehrávanie zvuku a 3 mikrofóny na zaznamenávanie hlasu.

Tak isto ho môžete získať v siedmych samostatných farbách, ktoré dokonalo prispôsobíte svojej osobnosti alebo domácnosti či pracovni. Pamätníci si spomenú, že podobnú taktiku tento gigant zvolil aj v roku 1998, kedy predstavil revolučný iMac G3 s farebným a transparentným plastovým telom.

iMac G3 - svetapple.sk
iMac G3 – svetapple.sk

Počítač oslovil konkrétne cieľové skupiny, na ktoré so svojimi funkciami a technológiami zameriaval a okamžite sa stal predajným hitom. V kuloároch sa dokonca hovorí, že práve iMac G3 bol zlomovým produktom, ktorý zachránil Apple pred možným krachom! Prvá polovica tohto scenára platí aj v roku 2021…

Aby som to teda zhrnul, nový počítač je „masovka“, pri ktorej dostali inžinieri a dizajnéri jasné zadanie, aby sa líšil od predchodcu. Nakoľko by bol však dizajn s logom v spodnej časti čela príliš obyčajný, radšej ho odstránili.

Či to ale bolo alebo nebolo šťastné riešenie nechám na vaše posúdenie. Dajte mi vedieť v komentároch, ako sa pozeráte na nový iMac 24″ (2021). Budem rád za všetky vaše postrehy a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.