Keď spoločnosť Apple predstavila v roku 2015 prvý MacBook s 12″ displejom, získala naň veľa zaujímavých reakcií. Zatiaľ čo jedni tvrdili, že toto zariadenie je v daných rozmeroch a s tak slabým procesorom absolútne nepoužiteľné, iní tento produkt milovali. Keď potom firma ukončila v roku 2019 predaj jeho druhej generácie (tá prišla v roku 2017), zostali sklamaní. Ako však naznačuje portál Macrumors, všetko by sa mohlo už čoskoro zmeniť.

Na internete sa totiž začali objavovať úniky, ktoré tvrdia, že spoločnosť Apple ešte 12″ MacBook nezavrhla. Tieto indície majú pochádzať z kórejského blogu Naver. Technologický gigant má vraj vývoj počítača za sebou a v súčasnosti sa rozhoduje, či ho v druhej polovici roka 2023 zaradí do sériovej výroby.

A aj keď sa vám to môže zdať trochu okaté, nie je to až taký nezmysel. 12″ MacBook totiž nikdy nebol určený na extrémny výkon ale skôr extrémnu kompaktnosť. Mal nízku váhu, veľmi tenký dizajn a najlepšie sa cítil niekde v kaviarni, kde nezaberal veľa miesta na stole. Majiteľovi potom slúžil na pohodlné vybavovanie e-mailov, tvorbu rôznych dokumentov alebo surfovanie na webe.

Dnes tu máme ale oveľa lepšie procesory postavené na platforme Apple Sillicon (M1 a M2), ktoré sú pre tak malý počítač ako stvorené. Okrem toho, že by vďaka nim mohol mať zaujímavý výkon, nemusel by trpieť ani nedostatočnou výdržou batérie, pretože čipy postavené na architektúre ARM sú veľmi úsporné. Navyše, spoločnosť Apple sa v roku 2023 chystá predstaviť väčší 15″ MacBook Air, ktorý doplní stále relatívne drahý MacBook Air 13″.

V ponuke však zostáva aj MacBook Air 13″ z roku 2020 s procesorom M1, ktorý sa predáva za veľmi rozumné ceny. Na Slovensku ho napríklad môžete kúpiť už od 958 €. Keďže však toto zariadenie postupne starne a nepredpokladá sa, že by ho spoločnosť Apple obnovila, príchod nového najdostupnejšieho modelu s 12″ displejom sa javí, ako vcelku logický krok. Mohol by to byť taký model „SE“ v rodine MacBookov, ktorý v súčasnosti neexistuje.

MacBook 12″ prišiel v roku 2015 s troma prvenstvami

MacBook 12"
Zdroj: Unsplash / James Mckinven

Na záver len doplníme tri zaujímavé fakty, ktoré ste možno o pôvodnom MacBooku 12″ z roku 2015 nevedeli. V prvom rade išlo o prvý počítač od spoločnosti Apple, ktorý priniesol univerzálny štandard USB-C. Dokonca to bol jediný konektor, ktorým tento malý Mac disponoval.

Rovnako tak šlo o úplne prvý model, ktorý mal konštrukciu bez ventilátora. Dnes by to už neplatilo, pretože technológia ARM vysáčkovala tento komponent aj z MacBookov Air.

Prečítajte si tiež  FaceTime hovory na Xboxe? Áno je to možné
Loopi
REKLAMA

Do tretice sa tu po prvýkrát objavila motýlia klávesnica s nízkym zdvihom. Tá však nebola prijatá práve najlepšie, a preto ju spoločnosť Apple už stihla vymeniť za oveľa komfortnejší a spoľahlivejší nožnicoví systém.

Dajte nám vedieť do komentára, či by ste návrat tohto počítača privítali aj vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -