Už dlho som fanúšikom Apple, pred nejakým časom som sa rozhodoval, či si kúpim nejaký notebook s Windowsom, alebo počkám na nové MacBooky a uvidím, čo prinesú. Tak sa aj stalo. Bohužiaľ, to čo priniesli je pre mňa sklamaním. Ani nie tak funkcionalitou ako tým, že sa mi nepáči smer, ktorým sa Apple uberá. V tomto článku budem rozoberať nielen môj názor, ale aj názor našich čitateľov, či čitateľov ostatných webových stránok na to, prečo nové MacBooky nemajú svietiace logo, ani MagSafe.
Predstavenie
Počas Keynote, ktorá sa konala 27.10.2016, som bol bohužiaľ odcestovaný a nemal som možnosť pozerať Keynote. Ako som už spomínal, rozmýšľal som nad kúpou MacBooku, takže o to viac ma predstavené novinky zaujímali. Prekvapenie prišlo, očakávania sa naplnili. Tak to mohlo skončiť. Bohužiaľ. Apple mi zobral to, čo MacBooky oddeľovalo od notebookov s Windowsom. Samozrejme, ak opomeniem softvérovú stránku. Predstavenie nových MacBookov by som okrem zlepšeného výkonu, čo je pochopiteľné pre každý produkt, nie len pre ten od Apple, opísal asi ako nový Touch Bar, pridanie Touch ID, 4 USB-C konektory a odobranie svietiaceho loga Apple či konektoru MagSafe.
Po tomto pre mňa ako užívateľa, ktorý využíva notebook na 120% to bolo trošku sklamanie. Niekto by mohol namietať, čo je aj prirodzené, ale aj ja sám sa viac stretávam s názorom, že tohtoročné MacBooky sú skôr sklamaním, aj napriek výkonnosti a všetkým novinkám. Samozrejme, hneď svoj názor aj vysvetlím.
Bez svietiaceho jabĺčka
Svietiace jabĺčko bolo niečo, čo definovalo všetky MacBooky už od začiatku tohto storočia. Bolo to poznávacie znamenie, vďaka ktorému sa počítače odlišovali od ostatných a taktiež naň bola firma hrdá. Tak, ako aj samotný Steve Jobs, ktorý vtedy v Apple pôsobil a nadviazal na novú vlnu ktorá trvá doteraz. Svietiace logo bolo ikonou, ktorú veľa z nás zbožňovalo!
Nasvedčuje to aj fakt, že svietiace logá si ľudia dávali dorábať rôznymi spôsobmi aj na iPhone. Dokonca ani najnovší iPhone 7 nie je výnimkou. Len prednedávnom sme ti priniesli článok o tom, ako takéto svietiace logo na ňom vytvoriť. Nepochybujem o tom, že takéto úpravy sa začnú robiť aj na MacBookoch, aj keď to bude pravdepodobne zložitejšie a ak to teda samozrejme bude možné, pretože ešte sme nemali možnosť nahliadnuť „za jabĺčko“. Takýto pohľad ti ale určite prinesieme a s ním aj možné vyriešenie otázky, prečo tam už svietiace logo nie je.
Samotné riešenie už bolo niečim výnimočné. Nakoľko chcelo Apple urobiť všetko čo najlepšie energeticky úsporné, nenájdeme tu žiadnu LED-ku ani nič podobné. To, že jabĺčko svieti, zabezpečuje displej, nakoľko to celé funguje z jeho jasu. Vyskúšať si to môžeš napríklad pri nastavení jasu, tak ako stmavne predná strana, stmavne aj tá zadná. To nie je náhoda, ale práve dokonalo premyslené riešenie. Pred dvoma rokmi prišiel o toto svietiace logo malý 12″ MacBook s Retina displejom. Ten priniesol dokonale tenké telo, celkom fajn hardvér a vysokú cenovku. Žiaľ, už to bola predtucha toho, že Apple poruší zvyky aj pri ďalšej generácií svojho počítača a o toto logo príde aj MacBook Pro 13″ či 15″. A toto je obrovská škoda. Tu sa ale naskytá otázka.
Prečo teda zmizlo?
Táto otázka má množstvo rôznych odpovedí a o tej správnej vie zatiaľ asi len Apple, prípadne to zistíte po rozobratí MacBooku. My sme sa ale stretli s viacerými názormi, ktoré sa nám pozdávali ako možné, preto ti ich teraz priblížime, objasníme a skúsime sa pozrieť na to, či sa nedali riešiť nejako ináč.
1. Možno by šlo o náročné technologické riešenie vzhľadom na vnútorné rozloženie v MacBooku. Je taktiež možné, že notebook by musel v konečnom dôsledku pár milimetrov pribrať, nevieme, no vieme, že akonáhle by tu svietiace logo bolo, nemali by sme námet na takýto negatívny článok a nemuseli by sme uvažovať nad tým, že to skrátka v Apple odflákali.
2. Niektorí ľudia sa domnievajú, že svietiace logo odstránili kvôli prípadom, keď sa MacBooky používali vo filmoch a väčšinou sa logo zakrývalo páskou.
3. Takzvaná dotieravosť. To mohol byť taktiež jeden z dôvodov jeho odstránenia. Totižto nie každému sa toto logo páčilo a pre niektorých používateľov bolo otravné, najmä v noci.
MagSafe
Druhá vec, ktorú považujeme v redakcií za odfláknutú je ďalší MacBook bez konektora MagSafe. Tento konektor môže pre niekoho znamenať niečo, ako svietiace jablko. Tiež je to vlastne taký ikonický komponent, s ktorým ešte dávno prišiel Steve Jobs a všetci naň boli veľmi pyšní. Navyše bol aj extrémne praktický. Počítač bol vždy v bezpečí a chybné zakopnutie o kábel neznamenalo pád počítača. Tento nápad bol vlastne výborný a patent dokonalý a jednoduchý zároveň.
Tento rok sa s ním ale musíme rozlúčiť a ako ináč, opäť v tom bude niečo, čo nás vôbec neteší. Je v tom nová technológia USB-C, cez ktorú sa počítač nabíja, ktorá je skrátka moderná. Nič by nás nehnevalo, keby sme na MacBooku nenašli ešte ďalšie 3 USB-C porty. Znamená to, že keby sa počítače nabíjajú klasicky pomocou MagSafe konektoru, v podstate by to nemusel byť žiaden problém.
Prečo keď… ?
A čo viac? Určite si si všimol, že výrobcovia príslušenstva pre mobilné telefóny, nielen iPhone, začali vyrábať nabíjačky založené na princípe MagSafe. Preto je toto pre mňa ďalší, takmer nepochopiteľný krok zo strany Apple. Táto technológia sa ľuďom evidentne páči a začala takzvane naberať na obrátkach a v tom ju Apple ukončilo. Neprekvapoval by ma ale krok od výrobcov príslušenstiev, keby začali vyrábať podobnú nabíjačku, ako na mobilné telefóny, čiže na princípe magnetu na nové MacBooky s USB-C konektorom. Takú by som si ja osobne, veľmi rád kúpil. Ideálna by bola možnosť kompatibility ľubovolného káblu s ľubovoľným konektorom, (viď obrázok nižšie) ale na to si budeme musieť ešte asi chvíľku počkať.
Vízia budúcnosti
Odstránenie väčších portov otvára nové možnosti napríklad pri návrhu dizajnu. Cestou 12-palcového MacBooku už dnes idú i niektoré modely ďalších výrobcov. Príkladom je ultratenký HP Spectre, či nové ZenBooky od spoločnosti ASUS.
USB Type-C je dnes bez redukcie sotva použiteľný. Je však navrhnutý tak, aby ho bolo možné využiť na čokoľvek. Pokiaľ si ho postupne zariadenia osvoja, svet IT by sa mohol po desaťročiach konečne zbaviť plejády konektorov i redukcií najrôznejších tvarov a funkcií a nahradiť ich jedným unifikovaným portom. Apple tomu z pozície najväčšej IT firmy môže napomôcť, konečné slovo však bude mať trh.
Zariadenia ako MacBook Pro, HP Spectre či Zenbook 3 nám už dnes ukazujú víziu budúcnosti, kde používatelia nebudú musieť rozmýšľať, na čo slúži ktorý port. Možno sa baviť o tom, či nie je na vyradenie starých portov priskoro, no sotva bude niekto tvrdiť, že by to nemalo byť konečným cieľom, teda aspoň pokým nebude možné odstrániť i tie.
Aj napriek tomu, že si túto skutočnosť uvedomujem, MagSafe mi bude chýbať a určite budem pozerať Kickstarter s nejakým káblom založeným na tomto prístupe aj pre svoj nastávajúci notebook.
Cena
Cena je ďaľší faktor, čo ma na nových MacBookoch zaráža. Samozrejme, som zvyknutý, že produkty od Apple sú o niečo drahšie, o to ale kvalitnejšie. Bohužiaľ začínajúca cenovka pri 15″ MacBooko Pro je naozaj obrovská a do značnej miery ma od kúpy odrádza.
13″ MacBook Pro bez Touch Baru – 1 699 eur
13″ MacBook Pro – 1 999 eur
15″ MacBook Pro – 2 199 eur
Uvedené ceny sú oficiálnymi cenami v eurách v Nemecku. Ceny u autorizovaných predajcov na Slovensku zvyčajne bývajú najmä na začiatku predaja prakticky rovnaké.
Záver
Ak si ešte nezabudol a dostal si sa až sem, tak vieš, že na začiatku som spomínal, že rozmýšľam nad kúpou notebooku. Veľa z Vás čitateľov nám tiež do redakcie píše, či si má kúpiť MacBook alebo nie. U mňa je to tak, že, vzhľadom na danú situáciu s MacBookmi a tomu, že kvôli škole mi viac vyhovuje operačný systém Windows s 95% si kúpim nejaký počítaš s ním. O tom, aké možnosti kúpy notebooku s Windowsom, podobné MacBooku, či už dizajnovo alebo parametrovo (niekedy aj oveľa lepšie) sa budem venovať v pripravovanom článku.
Čo sa týka nových MacBookov, tým určite odobratie svietiaceho loga a pravdepodobne ani odobratie MafSafe na funkcionalite ničím neuškodilo, skôr ide o to, že z MacBookov od Apple sa pre mňa stali už len hliníkové notebooky s macOS. Ja viem, je to možno trochu tvrdé vyjadrenie, ale MacBook pre mňa stratil taký šarm, ktorý doteraz vo mne vyvolával, pretože rovnaké parametre dokážem nájsť na notebooku s Windowsom za polovičnú, ak nie tretinovú cenu.