Po tom, čo spoločnosť Apple predstavila procesory zo série Apple Sillicon, všetkým konkurentom v oblasti výroby čipov spôsobila vrásky na čele. Jej ARM technológia totiž dokáže poskytnúť extrémny výkon a zároveň je až neuveriteľne energeticky úsporná. A keďže sa Apple potrebuje rozvíjať, na WWDC 2023 predstavila čip M2 Ultra, ktorý sa nachádza v novom Macu Studio a Macu Pro.

Novinka vznikla spojením dvoch procesorov M2 Max do jedného a pokiaľ hľadáte šialený výpočtový výkon, tak ste jednoznačne na správnom mieste. Procesor M2 Ultra má až 24-jadier CPU a v základe 60-jadier GPU, pričom jeho vyššia verzia ich dokáže mať dokonca 76! Aby toho nebolo málo, procesor je vybavený 32 jadrovým Neural Enginom a ponúka 134 miliárd tranzistorov. Len pre porovnanie, váš iPhone 14 Pro Max ich má 16 miliárd.

Nový procesor je vyrábaný 5 nm výrobným procesom a k dispozícii má po rozšírení až 192 GB operačnej pamäte RAM. Šírka pásma pamäte potom dosahuje 800 GB/s a UltraFusion architektúry až 2,5 TB/s. Vďaka týmto parametrom budete môcť svoj počítač pripojiť až na 6 kompatibilných obrazoviek Pro Display XDR so 6K rozlíšením.

Vďaka Apple je výkon ešte dostupnejší 

To čo nás na tejto novinke príjemne prekvapilo nie je ani tak výkon, ktorý používateľom ponúka. Automaticky sme totiž počítali, že keď príde procesor M2 Ultra na trh, bude to niečo špeciálne podobne, ako minuloročný čip M1 Ultra. Na druhej strane sme si ale mysleli, že Apple to preženie s cenou. To sa ale prekvapivo nestalo.

M2 Ultra
Zdroj: Apple

Firma napríklad predstavila úplne nový Mac Pro, ktorý si môžete v plnej konfigurácii s čipom M2 Ultra (76 jadier GPU, 192 GB RAM, 8 TB SSD) kúpiť za necelých 15 tisíc eur. Len pre porovnanie, doteraz ste za podobne výkonný hardvér zaplatili cca dvojnásobok a za maximálne vybavený Mac Pro, ktorý mal až 1,5 TB RAM neuveriteľných 65 tisíc eur. Takúto možnosť však už dnes spoločnosť Apple neponúka.

Navyše ak ste profesionálom a potrebujete procesor M2 Ultra, k dispozícii je aj v lacnejšom Macu Studio. Tu za jeho základné prevedenie zaplatíte 4 799 € a za výkonnejší model so 76-jadrami GPU necelých 6 000 €. Áno, je to samozrejme veľa, no nie pre náročného používateľa, ktorému vie túto cenu vynahradiť niekoľko projektov. Práve tie dokonči vďaka čipu M2 Ultra oveľa rýchlejšie než doteraz.

Prečítajte si tiež  Viete, že aj na Slovensku repasujú počítače Mac? Čo všetko to obnáša?

Na Macu si zahráme hry z Windows

Mac hranie hier
Zdroj: Unsplash / Rahul Chakraborty (úprava redakcie)

V neposlednom rade sa oplatí spomenúť, že Apple sa konečne zameralo aj na potenciál Macu spúšťať hry z platformy Windows. Firma predstavila špeciálny systém Game Porting Toolkit, vďaka ktorému môžu vývojári vyskúšať, ako hra funguje na macOS Sonoma ešte pred tým, než začnú s portovaním.

A keďže ARM platforma Apple Sillicon ponúka relatívne vysoký grafický výkon, toto je skvelá správa pre všetkých hráčov. Azda najväčší nedostatok počítačov Mac bude po rokoch konečne vyriešený.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si myslíte o procesore M2 Ultra vy. Je podľa vás cena za jeho výkon adekvátna, alebo to Apple prestrelilo? Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -