V roku 1976 sa v malej garáži v kalifornskom Palo Alto zrodil počítač, ktorý mal navždy zmeniť tvár technologického sveta. Dvaja mladí nadšenci, Steve Jobs a Steve Wozniak, predstavili svoj prvý produkt – Apple-1. Tento počítač, predávaný za „diabolskú cenu“ 666.66 $, sa stal základným kameňom pre vznik jednej z najhodnotnejších spoločností na svete.
Zrodenie Apple-1
Steve Wozniak, talentovaný inžinier s vášňou pre elektroniku navrhol Apple-1 ako jednoduchý a cenovo dostupný počítač pre nadšencov a hobbyistov. Na rozdiel od iných počítačov tej doby, Apple-1 bol dodávaný ako plne zostavená základná doska, čo znamenalo, že užívatelia nemuseli sami spájkovať jednotlivé komponenty. Napriek tomu bolo potrebné pripojiť klávesnicu, monitor a zdroj napájania, aby bol počítač funkčný.
Steve Jobs s obchodným duchom a víziou videl v Apple-1 potenciál. Presvedčil Wozniaka, aby svoj výtvor neponúkali zadarmo členom Homebrew Computer Clubu, ale aby ho začali predávať.
Jobs oslovil Paula Terrella, majiteľa obchodu s počítačmi The Byte Shop v Mountain View. Terrell súhlasil s kúpou 50 kusov Apple-1 za cenu $500 za kus, ale pod podmienkou, že budú dodané ako plne zostavené jednotky, nie ako stavebnice.
Na to, aby vyrobili Apple-1, museli predať auto a kalkulátor
Aby mohla dvojica financovať výrobu týchto prvých 50 kusov Apple-1, Jobs predal svoj Volkswagen van a Wozniak svoju kalkulačku HP-65. Tieto obete umožnili dvojici zakúpiť potrebné komponenty.
Výroba prebiehala v garáži rodiny Jobsovcov, kde s pomocou priateľov a rodiny zostavovali a testovali jednotlivé jednotky. Ak vám teda niekto povie, že Apple vznikol v garáži, je to skutočne pravda!
Technické špecifikácie. Dnes smiešne, no vtedy revolučné
Apple-1 bol vybavený 8-bitovým mikroprocesorom MOS 6502 s frekvenciou 1 MHz a mal 4 KB pamäte RAM, s možnosťou rozšírenia na 8 KB alebo 48 KB pomocou rozširujúcich kariet.
Na rozdiel od mnohých iných počítačov tej doby, Apple-1 mal zabudované video rozhranie, ktoré umožňovalo pripojenie k bežnému televíznemu prijímaču, čo bolo prevratné riešenie v porovnaní s konkurenciou, ktorá často vyžadovala špeciálne výstupné zariadenia.
Užívateľ mohol jednoducho napísať príkaz na klávesnici a vidieť výsledok priamo na obrazovke. Toto jednoduché, ale elegantné riešenie robilo z Apple-1 počítač, ktorý bol prístupný širšiemu publiku.
Apple-1 zaznamenal obchodný úspech
Hoci sa vyrobilo len približne 200 kusov Apple-1, jeho dopad bol obrovský. Jobs a Wozniak predali väčšinu jednotiek ešte predtým, než predstavili oveľa prepracovanejší Apple II, ktorý už obsahoval puzdro, farebnú grafiku a ďalšie vylepšenia. Apple-1 sa však zapísal do histórie ako prvý počítač značky, ktorá zmenila spôsob, akým vnímame technológie.
Z dnešného pohľadu je Apple-1 nie len technologickým míľnikom, ale aj zberateľskou raritou. Z pôvodne predaných kusov prežilo len niekoľko desiatok, pričom niektoré sa v aukciách predali za stovky tisíc dolárov. Tento fakt len dokazuje, aký výnimočný bol tento jednoduchý stroj, ktorý vznikol v garáži a položil základy pre technologické impérium.
Pár slov na záver
Apple-1 nie je len počítač z histórie – je to symbol inovácií, odvahy a vízie. Dvaja priatelia, ktorí sa odvážili snívať vo veľkom, vytvorili niečo, čo prekonalo ich vlastné očakávania.
Dnes sa na tento stroj pozeráme ako na začiatok jednej z najväčších technologických revolúcií 20. storočia. A všetko to začalo za $666.66 – cenovku, ktorá sa navždy zapísala do dejín technológií.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.