Nie je to tak dávno, čo sme vás informovali o blížiacom sa štarte rakety SLS (Space Launch System), ktorá vynesie do vesmírnu kapsulu Orion 1 spolu s iPadom na palube. Dnes nastal deň „D“, kedy by mal celý, až 98-metrov vysoký kolos vyraziť na obežnú dráhu mesiaca.

Prvá misia Artemis 1 bude bezpilotná, avšak ďalšia misia Artemis 2 by mala počítať s prevozom prvých astronautov na Mesiac a späť. No a ak si chcete vychutnať dnešný štart naživo aj vy, tak ste na správnom mieste.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Samotná kapsula Orion bude cestovať ku mesiacu 39 až 42 dní, obletí ho následne sa vráti späť na Zem. Po celý čas bude na jej palube aj iPad, ktorý bude testovať hlasové ovládanie prostredníctvom asistenta Alexa od spoločnosti Amazon.

Kedy a kde sledovať štart Artemis 1 na Slovensku? 

ARTEMIS 1 plán misie
Zdroj: NASA

Vesmírna agentúra NASA avizovala, že štart rakety SLS v rámci misie Artemis 1 je naplánovaný na pondelok, 29. augusta (dnes).

Prečítajte si tiež  Muž potajomky sledoval polohu svojej priateľky cez Apple Watch. Zatkla ho polícia

Celý kolos bude mať pripravené dvojhodinové okno, počas ktorého bude čakať na najvhodnejšie podmienky pre štart. Toto okno by malo započať o 14:33 nášho stredoeurópskeho letného času a skončiť o 16:33.

No a keďže ide o veľkú udalosť, NASA bude všetko vysielať naživo prostredníctvom svojho oficiálneho YouTube kanála. Pokiaľ teda chcete sledovať štart 98-metrov vysokej rakety SLS spolu s vesmírnou kapsulou Orion aj vy, kliknite na odkaz pod týmto odstavcom.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -