Nová správa, s ktorou prišiel portál Gizmodo šokovala milióny ľudí po celom svete. Píše sa v nej totiž to, že spoločnosť Meta mala v minulom roku prepustiť viac ako tucet bezpečnostných a ďalších pracovníkov po tom, čo zistila, že títo ľudia predávali informácie a prihlasovacie údaje používateľov hackerom.

Niektorí z bývalých zamestnancov boli zmluvní dodávatelia, ktorí získali prihlasovacie údaje priamo od používateľov, pretože boli zablokovaní alebo mali problémy so svojimi účtami.

Spoločnosť Meta využíva v prípade problémov špeciálny mechanizmus označovaný ako „Oops“ (Online Operations), ktorý pomáha používateľom získať späť prístup k účtom na Instagrame či Facebooku alebo ich vie úplne resetovať.

Denník Wall Street Journal zo začiatku informoval o internej sonde, ktorá zistila, že niektorí bezpečnostní pracovníci sa nezákonne dostávali k účtom a poskytovali informácie hackerom za úplatky.

Služby Oops sa vo všeobecnosti používajú ako posledná možnosť, ak sa používatelia nemôžu s niekým z Meta spojiť e-mailom alebo telefonicky, a majú sa používať výhradne pre zamestnancov, ich rodinu a priateľov.

Účty vymenil s hackermi za Bitcoin 

Bitcoin
Zdroj: Unsplash / Kanchanara

S rastúcim počtom zamestnancov však rástol aj počet podaných žiadostí. Podľa WSJ v roku 2017 služba Oops zaznamenala približne 22 000 úloh, ktorých počet sa len o tri roky neskôr zvýšil na šialených 50 270 úloh.

Pri podávaní hlásenia do Oops musia používatelia uviesť, či sú v tíme generálneho riaditeľa Marka Zuckerberga, celebritou alebo partnerom spoločnosti Meta či členom rodiny.

Ich žiadosť potom pokračuje ku tímu podpory komunity Meta, pričom veľakrát ani nejde o ľudí ale o firmy či podniky, ktoré by mohli byť pre hackerov zaujímavé. Cez sociálne siete si totiž zvyknú vymieňať rôzne dôverné informácie so zákazníkmi atď. Tie sa dajú potom využiť napríklad pri konkurenčnom boji.

Interný prieskum zistil, že zamestnanci spoločnosti Meta mali prístup k službe Oops a jeden z nich bol údajne prepustený za to, že v roku 2021 pomáhal tretím stranám pri preberaní účtov.

Zo správy tiež vyplýva, že ďalší bezpečnostný pracovník bol prepustený, keď vyšetrovanie zistilo, že v minulosti „resetoval“ viacero používateľských účtov pre hackerov. Jeho odmenou mala byť kryptomena Bitcoin.

Správy prichádzajú po veľkom prepúšťaní v spoločnosti Meta. Firma zrušila aj projekt konkurenta pre Apple Watch.

Facebook ťa sleduje
Zdroj: Unsplash / Geln Carrie

Tieto šokujúce informácie vyplávali na povrch v čase, keď spoločnosť Meta prepustila až 11 000 svojich pracovníkov a 23. februára 2022 plánuje prepustiť ďalších 871 pracovníkov v troch newyorských pobočkách.

Firma musela začať šetriť, kvôli čomu ukončila aj práce na svojom konkurentovi pre Apple Watch.

Prečítajte si tiež  Twitter má obrovský výpadok. Nefunguje nikomu po celom svete, vrátane Slovenska!

Spolu s poklesom počtu zamestnancov bude firma naďalej zápasiť s komplikovanými metódami zákazníckeho servisu, ktoré v súčasnosti nedokážu uspokojiť potreby takmer 3 miliárd používateľov v rámci všetkých kanálov sociálnych médií.

Firma ale tvrdí, že je odhodlaná v nasledujúcich rokoch naďalej budovať svoje zákaznícke služby a zlepšovať prístup ku koncovým používateľom. Uvidíme teda, ako to dopadne.

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -