Zvyšovanie cien za poskytovanie finančných služieb nie je nikdy príjemné. Žijeme však v dobe, kedy sa všetko zdražuje a tak nám nezostáva nič iné, ako to akceptovať. Veď na Slovensku v priebehu roka 2023 zvýšila svoje ceny ČSOB banka, Tatra Banka či Prima Banka. Ako teraz uvádza portál Finančný kompas, po novom sa ku ním pridala aj najväčšia finančná inštitúcia.

Konkrétne Slovenská sporiteľňa od 1.7.2023 mení cenník svojich služieb a taktiež podmienky, na základe ktorých môžete získať účet bez poplatku. Zatiaľ čo niekde narástla cena iba veľmi mierne, inde je to pomerne výrazné. Aby ste v tom mali lepší prehľad, prečítajte si celý článok:

Menia sa pravidlá pre osobné účty bez poplatku 

Pokiaľ využívate program Moja odmena v rámci SPACE účtu bez poplatku, ktorý môžu získať všetci klienti vo veku od 27 do 61 rokov (vrátane), doposiaľ bolo nutné uskutočniť pre získanie bonusu bezhotovostnú platbu kartou vo výške minimálne 250 €. Po novom sa však táto suma navyše až na 350 €.

Dobrou správou ale je, že Slovenská sporiteľňa nijako nezmení bonusy pre program Moja odmena v rámci SPACE účtu pre klientov vo veku od 20 – 26 rokov (vrátane) a v rámci SPACE účtu X pre klientov vo veku 62 rokov a starších.

Zdražujú sa platobné služby 

Pokiaľ ste doposiaľ chceli využívať služby Urgentný prevod pri domácich prevodoch a Urgentný prevod pri cezhraničných prevodoch na pobočke, doposiaľ ste za to platili 30 €. Po novom však Slovenská sporiteľňa upravila sadzbu na 40 €.

Rovnako je drahší aj vklad hotovosti na Účet sporenia, Vkladový účet, Vkladnú knižku  majiteľom / oprávnenou osobou v pobočke banky. Zatiaľ čo doteraz bol poplatok 3 €, po novom narastie až na 4 €.

Slovenská sporiteľňa zvýšila aj poplatok za spracovanie mincí pri vkladoch a výberoch a taktiež ich zamieňaní. Finančný kompas hovorí o nasledujúcich sadzbách:

  • „od 51 do 500 mincí bude poplatok 15 eur, predtým 10 eur pri triedených a 30 eur predtým 20,00 eur pri netriedených minciach,
  • od 501 do 1 000 mincí bude poplatok 35 eur, predtým 30 eur pri triedených a 70 eur, predtým 60 eur pri netriedených minciach,
  • od 1 001 do 2 000 mincí bude poplatok 45 eur, predtým 40 eur pri triedených a 90 eur, predtým 80 eur pri netriedených minciach,
  • od 2 000 do 3 000 mincí bude poplatok 55 eur, predtým 50 eur pri triedených a 110 eur, predtým 100 eur za pásmo nad 2 000 mincí pri netriedených minciach.“

Banka tiež zavádza nové pásmo, v rámci ktorého dokáže spracovať viac ako 3000 mincí. Za triedené mince zaplatíte 150 € a za netriedené mince 300 €.

Prečítajte si tiež  Akcia roka: Získajte doživotnú licenciu Windows 10 len za 7,59 €. Microsoft Office začína na cene 13,21 €

Priplatíme si za debetné platobné karty 

Zákazníci Slovenskej sporiteľne sa tiež musia pripraviť na zdražovanie pri používaní debetných kariet. Pri výbere z bankomatu Slovenskej sporiteľne a z bankomatu finančnej skupiny ERSTE GROUP zaplatíte po novom poplatok 0,25 €, pričom doposiaľ ste platili 0,20 €. Rovnakým spôsobom stúpne aj bezhotovostná platba za tovar a služby.

Ak sa rozhodnete vyberať peniaze z bankomatu inej banky v Slovenskej republike a v krajinách EHP, pripravte sa na poplatok 3,5 €, namiesto 3,0 €.

Dôležité je ale podotknúť, že v rámci SPACE účtu zostáva výber z bankomatu Slovenskej sporiteľne a z finančnej skupiny ERSTE GROUP na území SR v cene účtu. Rovnako tak nebudete platiť žiadne dodatočné poplatky za bezhotovostné platby za tovar a služby. Klienti s účtom SPACE X navyše majú v cene účtu aj neobmedzený výber hotovosti v eurách z bankomatov inej banky v SR a v krajinách EHP.

Zdražovanie sa dotkne aj investovania 

Napokon tu žiaľ máme ešte jedno odvetvie, v ktorom Slovenská sporiteľňa mení alebo dopĺňa svoj cenník. Pribudol napríklad nový poplatok za vedenie akcií jednoduchej spoločnosti na akcie, ktorý je vo výške 30 €.

Podľa Finančného kompasu sa poplatok platí „bez ohľadu na množstvo, menovitú hodnotu a trhovú hodnotu akcií jednoduchej spoločnosti na akcie„. Portál taktiež uvádza, že „poplatok je splatný v dvoch častiach, každá vo výške 15,00 eur, vždy k 15. 1. a 15. 7. kalendárneho roka, a to za predchádzajúcu časť kalendárneho roka alebo ku dňu zrušenia Účtu majiteľa Cenných papierov, ak bol zrušený počas kalendárneho roka„.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -