Slovenský televízny trh zažíva ťažké časy. Tesne po tom, čo operátor UPC spustil oficiálny boj za zachovanie českých TV staníc na našom území prišla tvrdá rana priamo od jeho konkurenta. Ako informuje Živé, Orange mal zaslať svojim konkurentom (zvyšným TV operátorom) predžalobnú výzvu. Snaží sa ich pomocou nej donútiť, aby prestali poskytovať české TV stanice svojim zákazníkom. Pokiaľ to nespravia, bude ich žalovať.

Netreba pri tom zabúdať, že to bol práve Orange, ktorý ešte začiatkom roka, ako úplne prvý vypol niekoľko českých TV staníc, čím pobúril mnohých Slovákov. V tej dobe sa podriadil silnému tlaku zo strany TV JOJ a TV Markíza. Práve tieto komerčné skupiny ho ku tomuto kroku „donútili“, pričom Orange neskôr sám uviedol, že podobne budú musieť konať aj ostatní. To sa ale do dnešných dní nestalo.

Markíze a JOJke sa konkrétne nepáčilo, že české stanice vysielali obsah (filmy a seriály), na ktorý majú práva pre naše územie práve oni. Pôvodne požadovali, aby boli české TV stanice blokované len v určitom čase no spoločnosť Orange vyradila dané kanály zo svojej ponuky úplne. Už sa teda niekoľko mesiacov nedajú sledovať. Dôvodom tohto rázneho kroku je pravdepodobne to, že blokovanie obsahu na niekoľko hodín denne je pre TV operátora príliš zložité.

Portál Živé informuje, že Orange žiada od operátorov, aby zo svojej ponuky odstránili celkom 10 televíznych staníc. Patria sem kanály od Primy aj Českej televízie, konkrétne: Prima Cool, Prima Max, Prima Zoom, Prima Love, Prima Star, Prima Show, Prima Krimi, ale aj ČT Sport, ČT 😀 a ČT. Zákaz sa však netýka ČT1 a ČT2.

Orange podľahol tlaku ako jediný. Teraz sa cíti v nevýhode 

Ak sa pýtate, prečo vlastne túto situáciu rieši Orange a nie JOJ či Markíza, odpoveď je jednoduchá. Operátor sa totiž cíti znevýhodnený, pretože české TV stanice zatiaľ odstavil, ako úplne jediný.

Podľa jeho vyjadrení sú české TV stanice na našom území vysielané bez potrebných práv a konkurenti sa tak nachádzajú v značnej výhode a konajú „v rozpore s dobrými mravmi súťaže“.

LOOPI
REKLAMA

Orange v skutočnosti chce české TV stanice

Spoločnosť Orange na celú túto „kauzu“ okamžite zareagovala a vydala novú tlačovú správu, v ktorej svoje konanie vysvetľuje. Vraj sa sama snaží dosiahnuť to, aby boli české TV stanice legálne šírené na území Slovenskej republiky. Operátori to ale nemôžu robiť, pokiaľ na to nemajú vydanú licenciu

Prečítajte si tiež  Špičkový 65" Samsung QLED TV kúpite za perfektnú cenu: Má super vlastnosti

Orangeu záleží, aby jeho zákazníci mali predmetné české TV kanály k dispozícii a vo svojej TV službe ich chce šíriť v plnom rozsahu. Okrem toho, že si uvedomuje aj spoločenskú potrebu a význam týchto kanálov pre Slovákov, operátor si je vedomý aj príslušného právneho rámca a to, že nie je možné šíriť niečo, na čo neexistuje právny nárok,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Považujeme za nesmierne dôležité, aby boli zachované naše kultúrne a spoločenské väzby s Českom, medzi ktoré patrí aj šírenie českých televíznych kanálov na Slovensku. Tak, ako nám záleží na tom, aby sme predmetné české kanály mohli šíriť, rovnako nám záleží aj na tom, aby sme pri tom neporušovali zákon. Od začiatku tohto roka sa snažíme nájsť legálnu možnosť na ďalšie šírenie vybraných českých TV kanálov, zachovanie ich distribúcie, avšak legálnou cestou. Licenciu na predmetné české kanály sa snažíme získať, ale zatiaľ ju podľa vyjadrenia vlastníka vysielacích práv nezískal nikto na Slovensku. A zákon by mal platiť pre všetkých rovnako,“ uviedol Martin Mosný, riaditeľ úseku Stratégie, Právneho & Wholesale spoločnosti Orange Slovensko.

Loopi
REKLAMA

Uvidíme, ako tento boj za české TV stanice vo finále dopadne. Dajte nám vedieť do komentára, na koho strane stojíte. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -