Výskumníci zo spoločnosti ESET zaznamenali významný nárast investičných podvodov, ktoré sa šíria cez falošné reklamy na sociálnych sieťach, najmä na platformách spoločnosti Meta. Útočníci využívajú deepfake technológie na napodobnenie známych osobností ako prezidenta Petra Pellegriniho či ministra financií Ladislava Kamenického, aby lákali používateľov na falošné investície. Tí im žiaľ z času na čas uveria.
Tieto reklamy často odkazujú na falošné spravodajské portály alebo podvodné webové stránky, ktoré napodobňujú legitímne firmy a portály. Obete sú vyzývané k vyplneniu kontaktných údajov a následne kontaktované telemarketingovým agentom, ktorý ich presvedčí k prevodu peňazí s počiatočnou „investíciou“ zvyčajne vo výške 250 Eur. Neskôr, keď sa ukáže vôla človeka investovať bývajú títo ľudia vyzývaní znova a znova, aby poslali na účet podvodníkov ešte viac peňazí. V niektorých prípadoch ide o tisíce eur!
Smutnou zaujímavosťou je je, že podľa telemetrie spoločnosti ESET je Slovensko druhou najviac zasiahnutou krajinou týmto podvodom na svete. Najviac bola táto škodlivá kampaň prítomná v Japonsku, tretie miesto patrí Kanade a nasledujú Španielsko a Česko.
Na Slovensku sa darí aj ďalším podvodom
Ako však upozorňuje ESET, nie je to len o investičných podvodoch. Podľa jeho analýzy zostáva najrozšírenejšou hrozbou v našej krajine, ktorý predstavuje takmer 20 % všetkých online podvodov.
Ďalej dominujú už spomínané investičné podvody, DOC/Fraud trojany a JS/Agent trojany. Výrazný nárast zaznamenali aj falošné captcha systémy, ktoré nútia používateľov v ich nevedomosti spustiť škodlivé skripty.
Globálne infostealery ako Formbook a Lumma Stealer dominujú v oblasti malvéru, pričom ransomware-as-a-service ako RansomHub sa stávajú čoraz častejším nástrojom kybernetických útokov. Kryptomeny, ktoré dosiahli rekordné hodnoty, zostávajú hlavným cieľom útočníkov, čo vedie k nárastu cryptostealerov.
Ako sa brániť proti online investičným podvodom využívajúcim AI a známe osobnosti: 5 jednoduchých krokov
- Overujte si autentickosť zdrojov: Pred investovaním si vždy skontrolujte oficiálne kanály spoločnosti alebo osoby, ktorú chcete kontaktovať. Neverte neovereným odkazom z neznámych reklám na sociálnych sieťach.
- Používajte silné heslá a dvojfaktorovú autentifikáciu (2FA): Zabezpečte svoje online účty silnými, jedinečnými heslami a aktivujte 2FA, aby ste pridali ďalšiu vrstvu ochrany pred neoprávneným prístupom.
- Inštalujte a pravidelne aktualizujte bezpečnostný softvér: Používajte renomovaný antivírusový program a firewall, ktoré dokážu detekovať a blokovať podvodné webové stránky a škodlivé skripty.
- Buďte opatrní pri zdieľaní osobných údajov: Nezdieľajte svoje citlivé informácie, ako sú bankové údaje alebo osobné identifikačné čísla, cez e-mail alebo sociálne siete bez overenia bezpečnosti zdroja.
- Vzdelávajte sa o najnovších hrozbách a technikách podvodníkov: Sledujte aktuálne správy o kybernetickej bezpečnosti a naučte sa rozpoznávať varovné signály investičných podvodov, ako sú neprimerane vysoké výnosy alebo tlak na rýchle rozhodnutie.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1100 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.