Sociálna sieť Facebook sa stala v posledných rokoch stredobodom pozornosti rôznych podvodníkov, ktorí tu nachádzajú svoje obete. Stačí si len spomenúť na falošné súťaže pod zámienkou výhry auta, o ktorých sme písali ešte koncom roka 2022. Teraz sa však na platforme začal rozvíjať ďalší typ podvodu, ktorý využíva klasické metódy na to, aby vás pripravil o účet a tým pádom aj o časť vášho digitálneho života. Ako to teda funguje?

Začnime tým, čo sa stalo pred pár dňami. Sociálna sieť Facebook, Messenger, Instagram a ďalšie trpeli masívnym výpadkom po celom svete, ktorý sa prejavoval tak, že ľudí odhlásilo z ich účtov. V tomto čase mnohí z nás vypĺňali prihlasovacie okienka menom, e-mailom a heslom, pričom dostávali spätnú väzbu, že došlo ku chybe, alebo že zadali nesprávne prihlasovacie údaje. Nebudeme klamať, aj my sami sme sa v prvom momente zľakli toho, či sme náhodou neboli napadnutí hackermi. Našťastie však v tomto prípade šlo o problém na strane spoločnosti Meta, ktorý sa do cca 2 hodín podarilo odstrániť.

Útočníci však využili príležitosť a po tomto masívnom výpadku začali loviť svoje obete sofistikovaným phishingom. Prejavuje sa to napríklad tak, že vám príde správa od vášho priateľa s odkazom, na ktorý je potrebné kliknúť. Akonáhle to urobíte, je potrebné zadať prihlasovacie údaje od Facebooku, aby sa vám zobrazila fotka, video či iný príspevok.

Pozornému používateľovi v tomto momente zasvieti pomyselná kontrolka, no nie každý si to na prvú uvedomí. Navyše mnohým ľuďom môže prebehnúť hlavou, že je tu ďalší výpadok, ktorý ich z účtu odhlásil a treba sa znova prihlásiť.

Akonáhle však na internetovú stránku zadáte citlivé údaje, v priebehu niekoľkých minút môžete očakávať, že vám hackeri ukradnú váš účet a takisto zmenia heslo, aby ste sa doň už nevedeli dostať.

Web, na ktorý vás v správe naviedli je samozrejme falošný a hoci vyzerá, ako skutočný Facebook, po zadaní e-mailu a hesla a odoslaní v podstate len pošlete hackerom svoje prihlasovacie údaje vo forme formulára, ktoré okamžite zneužijú.

Pozor aj na Facebook Marketplace. Podvodmi sa to tam hemží 

Pozor si tiež treba dávať na platforme Facebook Marketplace, kde sa s podobnými podvodmi stretávame denne.

Robí sa to napríklad tak, že vám niekto ponúkne svoj produkt na výmenu za váš produkt, ktorý inzerujete a na jeho zobrazenie musíte zadať svoje prihlasovacie údaje do webového rozhrania. Opäť ide o podvod, na ktorý nesmiete naletieť. V opačnom prípade riskujete stratu účtu.

Prečítajte si tiež  Tipy a triky pre WhatsApp a Messenger

Na Marketplace však niekedy cudzie osoby posielajú odkazy, kde treba zadať údaje od vašej karty. To je ešte horšie, nakoľko týmto spôsobom vám v krátkom čase vybielia váš účet…

Týmto článkom apelujeme, ako na starších, tak aj na mladších používateľov, ktorí si v každodennom zhone častokrát nestihnú uvedomiť, že pri zadávaní osobných údajov na stránku, ktorá prišla od ich (už hacknutého) priateľa, alebo potencionálneho záujemcu robia obrovskú chybu. Pokiaľ sa ku prihlasovacím políčkam dostanete, vždy radšej spomaľte a všetko si dobre preverte.

3 tipy, ako sa vyhnúť phishingu na sociálnej sieti Facebook

anonymous hacker pod maskou
Unsplash / Tarik Haiga

1. Pozorne skontrolujte odkazy a zdroje správ: Pred kliknutím na akýkoľvek odkaz alebo odpovedaním na správy od neznámych odosielateľov si vždy dôkladne skontrolujte URL adresu a zdroj správy. Phishingové útoky často využívajú odkazy, ktoré na prvý pohľad vyzerajú legitímne, ale pri bližšom preskúmaní obsahujú malé preklepy alebo neobvyklé znaky, ktoré odhaľujú ich podvodnú povahu. Vždy overte pravosť stránok a správ, najmä ak sa od vás požaduje zadanie osobných údajov alebo prihlasovacích informácií.

2. Používajte silné a jedinečné heslá a 2FA: Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako sa ochrániť pred phishingovými útokmi, je používanie silných a jedinečných hesiel pre každý váš online účet, vrátane Facebooku. Vyhnite sa používaniu rovnakého hesla pre viacero stránok alebo služieb a zvážte použitie manažéra hesiel na bezpečné uchovávanie vašich prihlasovacích údajov. Taktiež je odporúčané pravidelne meniť heslá a aktivovať dvojfaktorovú autentizáciu (2FA), kdekoľvek je to možné, čo značne zníži riziko neoprávneného prístupu k vášmu účtu.

3. Buďte ostražití voči nevyžiadaným správam a ponukám: Phishingové útoky na Facebooku sa často snažia zneužiť dôveru používateľov prostredníctvom falošných správ alebo ponúk, ktoré vyzerajú príliš dobre, aby boli pravdivé. Buďte obzvlášť ostražití, ak dostanete správy s ponukami zadarmo, výhernými upozorneniami alebo žiadosťami o pomoc, prípadne výmenu tovaru, ktoré požadujú zdieľanie osobných údajov, finančných informácií alebo prihlasovacích údajov. Vždy overte pravosť takýchto správ priamo s príslušnou osobou alebo organizáciou mimo platformu Facebook.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -