Avatar 2: Cesta vody bol určite jeden z najočakávanejších filmov tohto desaťročia. A aj keď to zo začiatku vyzeralo, že sa mu zďaleka nebude dariť tak, ako prvému dielu z roku 2009, všetko sa napokon rozhýbalo správnym smerom. Ako informuje zahraničný portál Variety, Avatar 2: Cesta vody v tržbách oficiálne prekonal film Titanic z roku 1997, za ktorým stojí zhodou okolností ten istý režisér, James Cameron.

Druhé pokračovanie veľkolepého príbehu už vygenerovalo celosvetovo 2,2433 miliardy amerických dolárov, čím prekonalo spomínaný Titanic s 2,2428 miliardami dolárov. V rebríčku najziskovejších filmov všetkých čias je teda na treťom mieste, pričom v súčasnosti zaostáva už iba za Avengers: Endgame (2,78 miliardy dolárov) a prvým Avatarom (2,92 miliardy dolárov).

Zároveň tiež platí, že James Cameron je v súčasnosti jediný filmár, ktorého tri snímky zarobili viac ako 2 miliardy dolárov alebo viac. Sám režíroval prvú, druhú a štvrtú najväčšiu filmovú premiéru v histórii. Ide teda o obrovský úspech a zároveň dôvod, prečo by mal byť natočený aj ďalší Avatar. James Cameron už na ňom pravdepodobne začína pracovať.

Rovnako, ako prvý Avatar z roku 2009, tak aj druhý diel zaujal ľudí nie len svojim príbehom ale aj príťažlivými vizuálnymi efektmi či špičkovým 3D formátom. Na plátnach IMAX prekročil tržby na úrovni až 250 miliónov dolárov, čo by malo byť viac peňazí, ako sa mnohým iným filmom podarilo zarobiť za celú dobu premietania v kinách.

Extrémny úspech aj na Slovensku či v Česku

Avatar cesta vody
Zdroj: Disney+ / Avatar

Medzi najziskovejšie trhy, na ktorých zarobil film Avatar 2: Cesta vody najviac peňazí patrí napríklad Čína (242 miliónov dolárov), Francúzsko (144 miliónov dolárov), Nemecko (135 miliónov dolárov) a Kórea (106 miliónov dolárov). Zároveň sa vo viac ako 20 svetových krajinách zaradil na priečkach najziskovejšieho filmu všetkých čias.

Konkrétne ide o: Francúzsko, Nemecko, Rakúsko, Bulharsko, Českú republiku, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Libanono, Litvu, Nórsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Slovensko, Turecko, Spojené arabské emiráty, Kambodžu, Mongolsko, Nový Zéland, Kolumbiu a Portoriko.

Len pre doplnenie, produkcia a propagácia filmu bola taktiež jedna z najdrahších v histórii, pretože za ňu štúdiá Disney a 20th Century minuli približne 460 miliónov amerických dolárov.

Keďže však súčasné tržby prekonali 2,2 miliardy a Avatar 2: Cesta vody pokračuje vo svojom úspechu, môžeme ho považovať za veľmi vydarený projekt. Tešíte sa na ďalší diel?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  4ka zverejnila dáta zo Silvestra 2023. Slováci stanovili nové rekordy. Z týchto čísel sa vám zatočí hlava
Môže ťa zaujímať
- Reklama -