Kryptosvet zažíva opäť ťažké časy. Počas včerajšieho večera klesla hodnota bitcoinu o viac ako 3 000 $ z pôvodnej hodnoty 47 000 $ na cca 44 000 $ za kus.

Ak sa pozrieme na celkový pokles v porovnaní s historickým maximom (z novembra 2021), kedy bitcoin atakoval hodnotu 70 000 $, hovoríme – 40 % strate!

A aby toho nebolo málo, nepekný vývoj hodnoty zažili aj iné veľké krypto projekty. Tak napríklad ethereum, BNB, solana, cardano či XPR pocítili pokles na úrovni od cca – 3 % do – 5 % a celkovo sa krypto trh dostal na hodnotu 2,1 bilióna dolárov.

Uvedená situácia však samozrejme nebola náhodná a mala svoj veľký dôvod. Hodnoty kryptomien začali klesať spolu s akciovými trhmi po tom, čo Federálny rezervný systém zverejnil zápisnicu zo svojho decembrového zasadnutia, v ktorej predstavitelia diskutovali o možnosti skoršieho a rýchlejšieho zvyšovania úrokových sadzieb a o zmenšovaní súvahy FEDu vo výške 8,3 bilióna USD.

Repasovaný iPhone v TOP stave môžete mať vďaka ITya už za 149 € vrátane záruky!

Kryptomenám sa doposiaľ vcelku darilo  

Cena bitcoinu za posledné dva roky stúpla o viac ako 500 %, pričom ostatné významné kryptomeny, ako napríklad ethereum a jeho mnohí konkurenti dosiahli ešte väčšie zisky – keďže trhy zaplavili „ľahké peniaze“.

Krypto trh sa koncom roka 2021 nafúkol na 3 bilióny USD, pričom ešte začiatkom roka 2020 to bolo „iba“ 200 miliárd USD.

Hodnota akcií spoločnosti Apple (AAPL) však vlani vzrástla viac ako hodnota bitcoinu, keďže technologické akcie smerujú rýchlym tempom nahor. Len pripomenieme, že práve Apple sa pred pár dňami stalo prvou spoločnosťou, ktorá prekonala trhovú hodnotu 3 bilióny dolárov.

Obavy, že by FED mohol zvýšiť svoje rekordne nízke úrokové sadzby a obmedziť obrovské stimulačné opatrenia z čias Covidu v posledných mesiacoch zaťažili ceny bitcoinu, kryptomien a akcií vo všetkých oblastiach a pohyb bitcoinu v tandeme s akciami naštrbil jeho povesť bezpečného aktíva. Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať ďalej.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Prečítajte si tiež  Apple zažilo v roku 2022 extrémne silnú facku. Hodnota firmy sa prepadla neuveriteľným spôsobom
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJforbes
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.