Twitter zažaloval Elona Muska. Celá vec sa dostane pred súd (Aktualizované dňa 13.7.2022)

Hneď potom, ako minulý týždeň Elon Musk oficiálne potvrdil, že odstupuje od nákupu Twitteru za približne 44 miliárd dolárov, sa sociálna sieť nechala počuť, že toto divadlo nenechá tak. Netrvalo dlho a Twitter ešte včera podal žalobu proti miliardárovi na kancelárskom súde v Delaware, pričom sa bude snažiť celú vec „po zlom“.

Predstavitelia sociálnej siete uviedli, že Muskovo správanie počas jeho snahy kúpiť Twitter prebiehalo v zlej viere a zároveň ho obvinili, že začal bojovať proti dohode, pričom „odmieta plniť svoje záväzky voči Twitteru a jeho akcionárom, pretože dohoda, ktorú podpísal, už neslúži jeho osobným záujmom.“. Ak ste teda neverili, že sa celá vec môže dostať až pred súd, práve sa to deje.

Ako to dopadne? 

Ako uvádza CNBC, pokračovanie súdneho sporu je v tejto chvíli nepredvídateľné. Twitter sa pravdepodobne bude snažiť Elona Muska donútiť, aby dokončil akvizíciu. Rozhodnutie súdu však môže skončiť aj inými scenármi, napríklad zaplatením pokuty vo výške 1 miliardy dolárov alebo dokonca žiadnym finančným „trestom“ pre miliardára.

Dôležité je v tejto súvislosti spomenúť, že Elon Musk chcel za jednu akciu Twitteru zaplatiť v apríli 54,20 $, avšak trh sa v súčasnosti prepadol a jedna akcia sociálnej siete má hodnotu už iba 34 $. V porovnaní s obdobím spred niekoľkých mesiacov ide pokles na úrovni 37 % a preto sa nemôžeme čudovať, že sa snaží miliardár plateniu vyhnúť.

Elon Musk už nechce kúpiť Twitter (Aktualizované dňa 8.7.2022)

Podľa agentúry Reuters (prostredníctvom Macrumors) Elon Musk už neplánuje kúpiť Twitter za 44 miliárd dolárov. Musk dnes večer sociálnej sieti oznámil, že ruší dohodu z dôvodu „podstatného porušenia viacerých ustanovení dohody“.

Najbohatší muž sveta ešte v apríli tohto roka ponúkol spoločnosti Twitter 54,20 USD za akciu, a tá tejto ponuke neodolala. Problém bol však v tom, že aj keď to vyzeralo ako hotová vec, celá ponuka naďalej visela vo vzduchu, nakoľko sa Elonovi nepáčili problémy Twitteru so spamom a falošnými účtami.

Twitter vraj nedodržal zmluvné záväzky 

Musk ešte v máji prevzatie Twitteru „dočasne pozastavil“, pretože neveril tvrdeniam sociálne siete o tom, že falošné alebo spamové účty predstavujú menej ako päť percent používateľov. Najbohatší muž sveta vtedy povedal, že je „stále odhodlaný akvizíciu uskutočniť“, ale zároveň uviedol, že chce preskúmať údaje o spamových účtoch spoločnosti Twitter.

Musk Twitter
Zdroj: Esquire.com

V oznámení, ktoré bolo adresované sociálnej sieti Musk napísal, že spoločnosť Twitter nedodržala svoje zmluvné záväzky a že mu neboli poskytnuté príslušné obchodné informácie, ktoré požadoval.

Medzičasom sa ku celej veci vyjadril aj predseda predstavenstva spoločnosti Twitter Bret Taylor, ktorý vo svojom tweete uviedol, že pre uzavretie dohody je Twitter odhodlaný vykonať právne kroky:

„Predstavenstvo spoločnosti Twitter je odhodlané uzavrieť transakciu za cenu a podmienok dohodnutých s pánom Muskom a plánuje podniknúť právne kroky na presadenie dohody o zlúčení. Sme presvedčení, že na kancelárskom súde v Delaware zvíťazíme.“

Uvidíme teda, ako celý tento veľmi zaujímavý prípad napokon dopadne. O ďalšom priebehu vás budeme samozrejme informovať…

Pôvodný článok z 26. apríla 2022

Vyzerá to tak, že Mark Zuckerberg má nového konkurenta. Najbohatší muž na svete Elon Musk sa totiž dohodol na odkúpení spoločnosti Twitter Inc. za neuveriteľných 44 miliárd amerických dolárov. Ide pritom o jednu z najväčších transakcií v rámci akvizície firmy v histórii biznisu.

Samotný Twitter bude po 16 rokoch existencie vlastniť úplne nový majiteľ, pričom jeho investori dostanú 54,20 USD za akciu. Je pozoruhodné, že Elon Musk za platformu zaplatil o 38 percent viac, v porovnaní so záverečnou hodnotou akcií z 1. apríla 2022.

Práve po tomto dátume zverejnil miliardár informáciu o tom, že v spoločnosti Twitter Inc má pomerne veľký podiel a to vyvolalo výrazný rast akcií. V súčasnosti je obchodovanie s nimi pozastavené.

Len pripomenieme, že práve Elon Musk je na tejto sociálnej sieti veľmi aktívny. V súčasnosti ho sleduje viac ako 83 miliónov používateľov, pričom toto číslo má do budúcnosti potenciál rásť. Generálny riaditeľ spoločnosti SpaceX, Tesla, The Booring Company a ďalších pritom už od januára začal zhromažďovať podiel v spoločnosti Twitter, vďaka čomu sa mu podarilo získať približne deväť percent z jej celkovej hodnoty.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Zaujímavé tiež je, že ešte v marci Musk tvrdil, že algoritmy sociálnej siete sú neobjektívne a kanály sú zahltené automatizovanými nevyžiadanými príspevkami. Naznačil tiež, že nárast počtu používateľov Twitteru je nafúknutý botmi.

Muskov Twitter bude baštou slobody prejavu

Zdroj: Daniel Oberhaus (úprava redakcie)

Po tom, ako odmietol pozvanie do predstavenstva spoločnosti, 14. apríla ponúkol Twitteru, že sa stane súkromnou spoločnosťou, pričom povedal, že z platformy urobí „baštu slobody prejavu“. Taktiež zverejnil svoj plán, ako by posunul Twitter na novú úroveň.

V rámci neho sme sa stretli s praktickými ale aj veľmi kurióznymi nápadmi, ako napríklad:

  • Umožniť používateľom upravovať tweety
  • Bojovať proti šíreniu botov
  • Premeniť sídlo spoločnosti v San Franciscu na útulok pre bezdomovcov
Prečítajte si tiež  iOS 16 a iPadOS 16: dátum predstavenia, podporované zariadenia a všetky očakávané novinky (aktualizované 18. 5. 2022)

Uvidíme, ako sa bude Twitter po Muskovej akvizícii vyvíjať ďalej. Sociálna sieť môžes novým majiteľom veľa získať ale rovnako aj veľa stratiť. Čo si myslíte vy? Povedie ju miliardár správnym smerom? Dajte nám vedieť do komentárov.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJaljazeera
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.