Musk túto rétoriku šíri poriadne dlho, pričom podľa portálu Teslarati žiadal už v roku 2017, aby vznikli usmernenia, ktoré by pomohli so stanovením predpisov pre umelú inteligenciu. Nadmerný a rýchly vývoj tejto technológie by vraj mohol byť škodlivý pre ľudskú rasu.

Už pred šiestimi rokmi Elon Musk prehlásil, že mal skúsenosť s najmodernejšou umelou inteligenciou a zdôraznil, že by sa touto technológiou mali kompetentní aktívne zaoberať. Miliardár je presvedčení, že ľudia nezmenia svoj názor, kým neuvidia zabíjať roboty bežných civilistov niekde na ulici.

Je zaujímavé, že s takouto myšlienkou prichádza práve Elon Musk, nakoľko jeho automobilka Tesla vyvíja špeciálneho bota, ktorý bol predstavený ešte minulý rok. Firma uvádza, že táto technológia dokáže uľahčiť ľudský život tým, že sa postará o monotónne a nudné úlohy. Aby toho nebolo málo, sám Musk si pred niekoľkými mesiacmi založil novú spoločnosť, ktorá sa zaoberá vývojom AI – viac sa o tom dočítate v tomto článku.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Elon Musk už môže implantovať čipy do mozgu ľudí. Ako to zmení svet?

Aj napriek tomu sa však voči tejto technológii stavia veľmi kriticky a zdôrazňuje, že bez dodatočných predpisov môže spôsobiť AI ľudstvu obrovské problémy. Namiesto toho, aby nám tieto technológie pomáhali, sa teda môže stať, že spôsobia totálnu katastrofu.

Som za reguláciu AI, pretože si myslím, že je to riziko pre verejnosť. A čokoľvek, čo predstavuje riziko pre verejnosť, musí mať nad sebou nejakého rozhodcu, ktorým je regulátorom.“ uviedol Elon Musk v oficiálnom vyhlásení.

Umelá inteligencia je obrovským rizikom už dnes

Zdroj: Bing AI

Ťažko povedať, či je v tomto smere Elon Musk skutočne úprimný, alebo chce iba získať čas pri vývoji vlastnej umelej inteligencie, s ktorou začala jeho vyššie spomenutá firma len relatívne nedávno a dobehnúť tak svojich konkurentov, medzi ktorých patria spoločnosti OpenAI, Google a ďalšie.

Moderné nástroje, ktoré fungujú na základe tejto technológie už dnes používateľom značne uľahčujú život, čoho dôkazom je aj týchto 6 bezplatných AI nástrojov, ktoré si môže vyskúšať každý jeden z vás.

Zároveň však platí, že si treba dávať obrovský pozor na internetových podvodníkov a hackerov, ktorí sa naučili umelú inteligenciu vďaka nástrojom stiahnutých poväčšine z Dark Webu zneužívať na nekalé účely.

Loopi Eco Case
Reklama

Existujú napríklad prípady, kedy si posťahovali bežné fotky ľudí zo sociálnych sietí a potom ich pomocou generatívnej umelej inteligencie obnažili. Následne majiteľov profilov vydierali s tým, že pokiaľ im nezaplatia, fotografie rozpošlú ich blízkym a kolegom v práci.

Prečítajte si tiež  ChatGPT rozdrví Siri: Tieto smartfóny ho použijú ako hlasového asistenta

Rovnako sa začali objavovať prefíkané triky, v rámci ktorých je pomocou umelej inteligencie napodobnený hlas obete – viac sa dočítate tu a následne sú telefonicky alebo cez hlasové správy oslovovaní jej blízki v kontexte, že sa nachádza v ťažkej situácii a potrebuje požičať peniaze.

Je teda pravda, že nástroje AI predstavujú už dnes pomerne veľké bezpečnostné riziko a nebudeme si klamať, stále sme len na začiatku. Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -