Pred pár dňami sme vás informovali o tom, že Európska komisia prišla s návrhom, aby všetky smartfóny a tablety dostali batériu, ktorá zvládne aspoň 1000 nabíjacích cyklov a zároveň si udrží 80 % svojej pôvodnej kapacity. Dnes však prichádza ďalší návrh zákona, ktorý niektorým výrobcom smartfónov skomplikuje život. Netýka sa hardvéru.

Ako nás informoval portál Androidauthority, zákonodarcovia si uvedomili, že pre používateľov nie je dôležitý iba hardvér ale rovnako aj softvér. Mnohí výrobcovia zariadení s operačným systémom Android na to žiaľ zabúdajú a preto ľudia menia svoje smartfóny ako na bežiacom páse, hoci by s nimi zvládli fungovať aj dlhšie. S týmto by mohol byť koniec.

Najmenej trojročná softvérová podpora aj pre Android

Android panáčik a Android smartfón
Zdroj: Unsplash / Denny Muller

EÚ sa pokúsi dosiahnuť to, aby boli výrobcovia mobilných zariadení povinní poskytovať najmenej trojročnú softvérovú podporu pre všetky produkty, ktoré budú predávané na jej území. Nie je to však všetko.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Rovnako tak budú musieť výrobcovia zabezpečiť až 5 ročnú podporu pre opravu bezpečnostných hrozieb a chýb, s ktorými sa môžu počas používania stretnúť majitelia zariadení. To, ako to má vyzerať v praxi však celkom jasné nie je.

Apple s tým nemá problém ani dnes 

Tim Cook a spoločnosť Apple
Zdroj: Apple

Aj keď sa nám to zdá z pohľadu Apple používateľov ako klišé, pretože technologický gigant z Cupertina ponúka updaty aj pre 5 – 6 ročné zariadenia, u niektorých, predovšetkým lacnejších značiek, to zďaleka nie je štandard. Ľudia si jednoducho kúpia ich smartfóny, dostanú zopár vylepšení systému a potom sa o nich nikto nezaujíma.

Prečítajte si tiež  Chcete odolnejší pletený Lightning kábel priamo od Apple? Tieto produkty ho ponúkajú

Za zmienku tiež stojí, že EÚ prísne zakazuje výrobcom zariadení, aby ich softvérové aktualizácie akokoľvek negatívne vplývali na výdrž či kapacitu batérie. Rovnako to platí aj pre výkon zariadenia. Pokiaľ tento nový zákon prejde, pôjde o akúsi malú revolúciu v technologickom odvetví. Nechajme sa prekvapiť.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -