Európska komisia prichádza s ďalším zaujímavým návrhom, ktorým sa snaží ochrániť spotrebiteľov. Ako píše denník Financial Times, podľa nového návrhu by mali výrobcovia poskytovať aspoň 15 rôznych súčiastok pre mobilné zariadenia ešte 5 rokov po tom, ako ich uvedú na trhu. Malo by sa samozrejme jednať o originálne náhradné diely, ku ktorým je niekedy ťažký, či v prípade Apple až nemožný prístup.

Aby toho nebolo málo, v návrhu zákona sa spomína aj batéria, ktorá by mala dosahovať lepšiu životnosť. Konkrétne by mala zvládnuť minimálne 1000 plných nabití a vybití bez toho, aby jej kapacita klesla pod úroveň 80 %. Na strane druhej, tieto hodnoty už dnes dosahuje väčšina ponúkaných smartfónov. O žiadnu veľkú zmenu teda nejde.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Pokiaľ by sa telefóny predávali na území EÚ, komisia vyžaduje, aby boli označené štítkami energetickej účinnosti. Tie sú podobné tým, ktoré môžeme v obchodoch vídať na práčkach či umývačkách riadu. Na balení by tiež mala byť spomenutá odhadovaná životnosť batérie a odolnosť zariadenia proti pádu (toto znie naozaj diskutabilne).

EÚ chce znížiť energiu pri výrobe. Taktiež vyžaduje aktualizácie

Foxconn Apple
Zdroj: Reuters

Nový návrh sa vzťahuje na tablety a mobilné telefóny. EÚ pri ňom vychádza z tvrdenia, že vďaka ľahšej opraviteľnosti a neskoršej recyklácii hardvéru, by sa spotreba energie pri výrobe a používaní znížila až o tretinu. Veď povedzme si na rovinu, koľkí z nás si už kúpili úplne nový mobil po tom, ako sa ten starý rozbil. Jeho oprava nebola rentabilná.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Je zaujímavé, že Európska komisia sa nezaujíma len o hardvér ale aj o softvér. Podľa jej navrhovaných pravidiel by mali výrobcovia poskytovať bezpečnostné aktualizácie počas piatich rokov od začatia predaja zariadenia na trhu.

Toto sa však týka najmä produktov s operačným systémom Android, pretože Apple to už dlhú dobu robí. Veď len pred pár hodinami technologický gigant z Cupertina vypustil update, ktorý je možné nainštalovať na deväťročný iPhone 5S.

Výrobcom sa nový nápad nepáči. EÚ však odmieta ustúpiť 

Európska únia lightning
Zdroj: SvetApple

Ku celej veci sa už stihli vyjadriť aj zástupcovia výrobcov smartfónov, ktorí skritizovali EÚ a na jej návrh argumentovali tým, že navýšenie počtu súčiastok zvýši spotrebu plastov, čo bude viesť k zbytočnému plytvaniu zdrojmi.

Európska únia však oponovala tvrdením, že výrobky, ktoré nebudú spĺňať jej požiadavky na udržateľnosť jednoducho zmiznú z trhu. Ak sa teda nový návrh schváli, veľké firmy nebudú mať na výber nič iné, než sa podriadiť.

Prečítajte si tiež  Recenzia: Kúpil som repasovaný iPhone XS Max so zárukou od tejto spoločnosti. Oplatilo sa?

Najnovšie návrhy EÚ nadväzujú na prísny zákon zavedený v júni, ktorý donúti všetkých vrátane Apple, aby začali používať jednotné štandardizované USB-C nabíjačky vo svojich mobilných zariadeniach. Uvidíme teda, či bude dnešný návrh schválený alebo nie.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -