Európska komisia prichádza s ďalším zaujímavým návrhom, ktorým sa snaží ochrániť spotrebiteľov. Ako píše denník Financial Times, podľa nového návrhu by mali výrobcovia poskytovať aspoň 15 rôznych súčiastok pre mobilné zariadenia ešte 5 rokov po tom, ako ich uvedú na trhu. Malo by sa samozrejme jednať o originálne náhradné diely, ku ktorým je niekedy ťažký, či v prípade Apple až nemožný prístup.

Aby toho nebolo málo, v návrhu zákona sa spomína aj batéria, ktorá by mala dosahovať lepšiu životnosť. Konkrétne by mala zvládnuť minimálne 1000 plných nabití a vybití bez toho, aby jej kapacita klesla pod úroveň 80 %. Na strane druhej, tieto hodnoty už dnes dosahuje väčšina ponúkaných smartfónov. O žiadnu veľkú zmenu teda nejde.

- Reklama -

Pokiaľ by sa telefóny predávali na území EÚ, komisia vyžaduje, aby boli označené štítkami energetickej účinnosti. Tie sú podobné tým, ktoré môžeme v obchodoch vídať na práčkach či umývačkách riadu. Na balení by tiež mala byť spomenutá odhadovaná životnosť batérie a odolnosť zariadenia proti pádu (toto znie naozaj diskutabilne).

EÚ chce znížiť energiu pri výrobe. Taktiež vyžaduje aktualizácie

Foxconn Apple
Zdroj: Reuters

Nový návrh sa vzťahuje na tablety a mobilné telefóny. EÚ pri ňom vychádza z tvrdenia, že vďaka ľahšej opraviteľnosti a neskoršej recyklácii hardvéru, by sa spotreba energie pri výrobe a používaní znížila až o tretinu. Veď povedzme si na rovinu, koľkí z nás si už kúpili úplne nový mobil po tom, ako sa ten starý rozbil. Jeho oprava nebola rentabilná.

Je zaujímavé, že Európska komisia sa nezaujíma len o hardvér ale aj o softvér. Podľa jej navrhovaných pravidiel by mali výrobcovia poskytovať bezpečnostné aktualizácie počas piatich rokov od začatia predaja zariadenia na trhu.

Toto sa však týka najmä produktov s operačným systémom Android, pretože Apple to už dlhú dobu robí. Veď len pred pár hodinami technologický gigant z Cupertina vypustil update, ktorý je možné nainštalovať na deväťročný iPhone 5S.

Výrobcom sa nový nápad nepáči. EÚ však odmieta ustúpiť 

Európska únia lightning
Zdroj: SvetApple

Ku celej veci sa už stihli vyjadriť aj zástupcovia výrobcov smartfónov, ktorí skritizovali EÚ a na jej návrh argumentovali tým, že navýšenie počtu súčiastok zvýši spotrebu plastov, čo bude viesť k zbytočnému plytvaniu zdrojmi.

Európska únia však oponovala tvrdením, že výrobky, ktoré nebudú spĺňať jej požiadavky na udržateľnosť jednoducho zmiznú z trhu. Ak sa teda nový návrh schváli, veľké firmy nebudú mať na výber nič iné, než sa podriadiť.

Najnovšie návrhy EÚ nadväzujú na prísny zákon zavedený v júni, ktorý donúti všetkých vrátane Apple, aby začali používať jednotné štandardizované USB-C nabíjačky vo svojich mobilných zariadeniach. Uvidíme teda, či bude dnešný návrh schválený alebo nie.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -