Konečne sa dočkali aj Slováci. Najväčší konkurent pre ChatGPT od spoločnosti OpenAI prichádza na Slovensko, Česko a prakticky do každej krajiny Európskej únie, kde sme si ho doteraz nemohli vyskúšať z legislatívnych dôvodov, týkajúcich sa ochrany osobných údajov. Po dvoch mesiacoch je ale všetko ináč.
Google Bard je revolučný produkt, ktorý môže navždy zmeniť spôsob, akým dnes vyhľadávame informácie. Technologická novinka sa naučila rozprávať viac ako 40 svetovými jazykmi, medzi ktorými nájdete slovenčinu, ale aj češtinu. Google Bard je chatbot, ktorý vám dokáže odpovedať na otázky podobným spôsobom, ako ChatGPT.
Rovnako však dokáže vyriešiť náročné úlohy, ktoré mu zadáte a problém mu nerobí ani analýza či syntéza. Google Bard je skrátka komplexný AI nástroj, ktorý sa vám hodí pri vašom každodennom pracovnom nasadení. Nech už mu zadáte akýkoľvek dotaz, vždy sa vám bude snažiť podať pomocnú ruku.
Príklady využitia Google Bard v praxi
Okrem klasických odpovedí na bežné otázky, za ktorými by ste za normálnych okolností chodili na Google, zvláda Google Bard oveľa viac.
Predstavte si napríklad, že pred sebou budete mať dlhý text, no nechce sa vám ho celý čítať. Po novom si otvoríte úplne zadarmo hlavnú stránku Google Bard, kde ho vložíte a umelá inteligencia vám pomôže so stručným výberom tých najdôležitejších informácií.
Jednoduchým spôsobom si pomocou neho môžete nechať napísať e-mail, prípadne pomôcť s návrhom nadpisu pre článok, alebo školskú prácu.
Google Bard sa pri poslednej aktualizácii naučil oveľa viac, ako len hovoriť po slovensky. Po novom je v chatbotovi tlačidlo, ktoré vám dokáže prečítať váš text. Znie to síce trochu roboticky, no na bežné použitie to určite stačí.
Rovnako je k dispozícii aj malá ikona mikrofónu priamo v okne na zadávanie textu, pomocou ktorej môžete nahrať svoj povel pomocou hlasu. Chatbot už rozumie dokonca aj slovenčine, no vždy si treba skontrolovať, ako váš povel prepísal na text. Často sa tu objavujú chyby.
Vraj vie pracovať aj s obrázkami a riešiť matematické príklady. V našom testovaní ale Google Bard totálne pohorel
V prípade, že si zapnete anglickú verziu Google Bard, umelá inteligencia dokáže analyzovať, čo sa nachádza na obrázku, ktorý do nej zadáte cez malé tlačidlo „+“ v ľavej časti textového okna. Nám sa síce obrázok nahrať podarilo, no Google Bard akosi nevedel reagovať. Možno išlo o chybu a možno táto funkcia zatiaľ nie je dostatočne sofisitkovaná.
Presvedčili sme sa o tom po tom, čo sme mu skúsili zadať matematický príklad (zložitejší aj jednoduchší), no ani v jednom prípade sme sa nedočkali správnej odpovede. Reakcia síce prišla, no namiesto čísla „778“ nám Bard povedal odpoveď „20“. A to je pri príklade „402+376=“ totálny nezmysel. Ťažko teda povedať, kde sa stala chyba.
Anglický Google Bard je tiež schopný zmeniť štýl alebo tón odpovede. Pokiaľ sa vám bude zdať jeho text nezmyselne dlhý, jednoducho si ho necháte niekoľkými klikmi skrátiť.
Takisto je možné zmeniť tón odpovede, pokiaľ ide o formálnu správu a treba ju prepísať na neformálnu. Tieto funkcie sú dostupné už dnes, no podobne ako pri obrázkoch, nájdete ich iba v anglickej verzii Google Barda. Čoskoro by sa však mali dostať do celého sveta. Stačí si len počkať.
Google Bard môže zničiť konkurenciu
Aj keď je umelá inteligencia od spoločnosti Google v tejto chvíli iba v plienkach, podľa odborníkov je otázkou času, kedy s premení na omnoho revolučnejšiu technológiu, než akú má spoločnosť OpenAI.
Google totiž môže ťažiť práve zo svojho bohatého vyhľadávania, čo je jeho obrovskou výhodou. Na reakcie používateľov preto dokáže reagovať už dnes o čosi rýchlejšie a taktiež je tu vyššia šanca na presnejšie odpovede. To, ako to celé dopadne ale ukáže až čas. Ak si chcete vyskúšať Google Bard zadarmo, kliknite na tento odkaz.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.