Ako nedávno uviedla americká stanica CNBC, spoločnosť Google zasiahla pomerne razantným spôsobom voči tým, ktorí sa neplánujú zaočkovať proti ochoreniu COVID-19.

Pokiaľ zháňate darček na poslednú chvíľu, vyskúšajte Innocent Store. So zľavovým kódom SVETAPPLE10 získate 10 % zľavu na celý nákup. 

Vedenie firmy ešte pred pár týždňami rozoslalo svojim pracovníkom list, v ktorom sa uvádzalo, že v prípade ignorovania očkovania sa môžu stretnúť so zmrazením platu a dokonca aj s výpoveďou.

Nutné je podotknúť, že tieto nariadenia sa týkajú len pracovníkov na území USA a zároveň čiastočne vyplývajú z požiadavky prezidenta Bidena.

List zamestnancov vyzýval, aby do 3. decembra nahlásili svoj „očkovací status“ a taktiež nahrali všetky potrebné doklady, ktoré s ním súvisia do systému. Pokiaľ nemohli byť ľudia očkovaní z iných (poväčšine) zdravotných dôvodov, dalo sa požiadať o výnimku.

V správe od CNBC sa píše, že firma začne postupne kontaktovať tých, ktorí jej podmienku nesplnili. Ak ju opätovne nedodržia ani do 18. januára 2022, dostanú na 30 dní platené administratívne voľno. Potom však prejdú do šesťmesačného režimu neplateného osobného voľna a na konci cesty bude nasledovať výpoveď.

„Naše požiadavky na očkovanie sú jedným z najdôležitejších spôsobov, ako udržať bezpečnosť našich zamestnancov a fungovanie našich služieb“

Google si stojí za svojou očkovacou politikou aj preto, lebo sa snaží napredovať. Vedenie firmy je presvedčené o tom, že hoci sa dá pracovať v čiastočnom online režime, ľudia skrátka musia chodiť do kancelárii aby dosiahli vyššiu produktivitu.

Aj preto bude firma robiť všetko preto, aby od začiatku januára 2022 každý zaočkovaný zamestnanec aspoň na 3 dni v týždni navštívil svoj office, zatiaľ čo s neočkovanými sa postupne rozlúči (samozrejme ak nebudú neočkovaní napríklad zo zdravotných dôvodov).

Google rešpektuje neplatnú Bidenovú iniciatívu 

Práve administratíva úradujúceho amerického prezidenta nariadila všetkým spoločnostiam, ktoré pôsobia v krajine a zamestnávajú viac ako 100 ľudí, aby do 18. januára zaistili, že ich zamestnanci budú plne zaočkovaní alebo sa budú pravidelne testovať na ochorenie COVID-19.

Podobné rozhodnutie sa však nepáčilo federálnemu súdu, ktorý ešte začiatkom novembra vydal rozhodnutie o pozastavení príkazu – s ktorým Bidenovu iniciatívu dočasne pozastavil.

Aj keď by teda Google nemuselo vyžadovať očkovanie a testovanie pri každom zamestnancovi, zdá sa, že samotná spoločnosť s viac ako 150 – tisíc ľuďmi na palube to považuje za dôležité. Aj preto sa naďalej riadi požiadavkami prezidenta (hoci nie sú platné).

Prečítajte si tiež  Apple chce ponúkať iPhone za predplatné. Cena môže byť veľmi zaujímavá

Čo na to Apple? 

7 zaujímavých faktov o Apple Parku, ktoré si nevedel

No a ak vás zaujíma ako je na tom Apple z pohľadu očkovania, odpoveď je úplne jednoduchá. Technologická spoločnosť z Cupertina volí omnoho demokratickejší prístup, avšak vakcínu voči ochoreniu COVID-19 všetkým svojim zamestnancom vrele odporúča.

Štandardom je okrem iného platené voľno v deň podania vakcíny a taktiež aj na dlhšiu dobu v prípade, že sa u človeka prejavia vedľajšie účinky (teplota, zimnica, bolesť svalov a podobne).

Spoločnosť Apple navyše nedávno zaviedla nové pravidlá, v rámci ktorých sa musia neočkovaní testovať na koronavírus každý deň – keď plánujú vstúpiť do kancelárie.

Pokiaľ je osoba plne zaočkovaná, test podstúpi len z času na čas. Tieto pravidlá sú platné v podstate už od polovice októbra 2021.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tomto prístupe myslíte vy.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.