Americká rozprávka začína mať nepríjemné problémy. Tesla totiž oficiálne potvrdila výrazne znižovanie počtu zamestnancov o viac ako 10 % v porovnaní so súčasným stavom. Toto rozhodnutie bolo oznámené prostredníctvom interného e-mailu všetkým zamestnancom a nasledovalo po období intenzívnych špekulácií a náznakov, ktoré takúto udalosť naznačovali. Téme sa venoval Electrek.

V mesiacoch, ktoré predchádzali tomuto oznámeniu, sa objavovali jasné signály, že Tesla si uťahuje opasky. Vedenie dostalo pokyn, aby určilo nevyhnutných pracovníkov, pozastavilo vyplácanie odmien a zrušilo niektoré hodnotenia zamestnancov. Okrem toho spoločnosť obmedzila výrobu vo svojej šanghajskej továrni Gigafactory.

Hoci presný počet dotknutých zamestnancov, ktorí prídu týmto rozhodnutím v Tesle o prácu nebol zverejnený, zníženie o viac ako 10 % znamená, že by mohlo byť prepustených najmenej 14 000 z približne 140 000 zamestnancov spoločnosti Tesla.

Tento krok odráža zmenu trajektórie rastu spoločnosti. V poslednom období sa jej skrátka až tak moc nedarilo, čomu dopomohol aj masívny vývoj nových elektromobilov z prostredia čínskych automobiliek.

Tesla má problémy najmä v Číne 

Tesla Roadster
Zdroj: Tesla

Podľa zverejnených informácií je prepúšťanie v Tesle rozsiahle a týka sa rôznych oddelení. Táto reštrukturalizácia prichádza v nadväznosti na neuspokojivú štvrťročnú správu o dodávkach vozidiel, v ktorej Tesla nesplnila svoje ciele a zaznamenala zriedkavý medziročný pokles predaja.

Ten bol údajne spôsobený najmä problémami na čínskom trhu, kde miestni výrobcovia elektrických vozidiel výrazne naberajú na sile a ponúkajú cenovo dostupnejšie alternatívy s podobnou, alebo dokonca ešte lepšou technologickou výbavou.

Veď vlastné elektromobily tu vyrábajú už aj firmy, ktoré sa pôvodne špecializovali na spotrebnú elektroniku ako napríklad Xiaomi.

Lacný elektromobil Tesla Model 2 možno nepríde. Vývoj je pozastavený 

Tesla Model 2
Zdroj: Bing AI / úprava redakcie

Keďže Tesla sa pripravuje na budúcotýždňovú správu o štvrťročných výsledkoch, analytici predpokladajú zisk približne 50 centov na akciu, čo je pokles oproti 85 centom v prvom štvrťroku 2023.

V súvislosti s týmito výzvami spoločnosť Tesla už skôr naznačila dočasné spomalenie rastu a očakávala miernejší nárast predaja až do uvedenia vozidiel novej generácie, ako je napríklad očakávaný Model 2 za 25 000 USD.

Ako však poznamenala agentúra Reuters, ani vývoj dostupného elektrického vozidla zdá sa nejde celkom podľa plánov. Potvrdili jej to rovno tri nezávislé zdroje z prostredia automobilky, ktoré zároveň doplnili, že projekt Tesla Model 2 bol zastavený, či dokonca úplne zrušený.

Je síce pravda, že sám Elon Musk v reakcii na túto správu na sociálnej sieti X napísal, že „Reuters (opäť) klame“, no nič viac nám ku tejto téme neprezradil, čo je prinajmenšom zvláštne.

Prečítajte si tiež  Honda prichádza so zaujímavým krokom. Do svojich áut chce chce zakomponovať PlayStation 5

Naopak však pred pár dňami avizoval príchod prvého Robotaxi, ktorý by mal byť uvedený na trh koncom roka 2024 a ponúkne plne autonómnu jazdu. Uvidíme, ako to celé dopadne.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -