Čínska spoločnosť Xiaomi, ktorá je známa predovšetkým svojimi smartfónmi predstavila športovo ladený elektromobil, ktorý nielenže čerpá dizajnovú inšpiráciu od prémiových značiek, ako je Porsche, ale zároveň sa drží nízkej ceny, ktorá podlieza aj Teslu Model 3.

Ako informuje agentúra Reuters, oznámenie, ktoré počas veľkolepého dvojhodinového podujatia urobil generálny riaditeľ spoločnosti Xiaomi Lei Jun, znamenalo významný míľnik pre spoločnosť a odvetvie elektrických vozidiel v Číne, ktoré je známe svojou tvrdou konkurenciou. Cena môže prilákať obrovské množstvo zákazníkov.

Jun na pódiu s hrdosťou oznámil cenu ich štandardného modelu SU7 EV na lákavých 215 900 juanov (27 697 €), pričom ceny vyšších verzií SU7 Pro a SU7 Max sú stanovené na 245 900 (31 546 €), resp. 299 900 juanov (38 473 €).

Tým dal jasne najavo, že vstup spoločnosti Xiaomi do sveta elektromobilov môže znamenať problémy pre konkurenčné automobilky. Základná verzia SU7 je až o 30 000 juanov (3 849 €) lacnejšia, než Tesla Model 3.

Treba podotknúť, že vyššie uvedené ceny sú bez DPH a prípadného dovozného cla, ktoré by sa na takéto vozidlo z Číny určite vzťahovalo v Európe.

Vyzerá ako Porsche a dojazdom prekoná Teslu

Xiaomi SU7
Zdroj: Xiaomi

Model SU7, ktorý sa pre svoju dizajnovú estetiku často prirovnáva k Taycanu a Panamere od prémiovej automobilky Porsche, sa môže pochváliť lepšími vlastnosťami vrátane dojazdu 700 km (základný model) podľa cyklu CLTC, čím prekonáva Model 3 od Tesly s odjazdom na úrovni 606 km (CLTC).

Xiaomi SU7
Zdroj: Xiaomi

Toto uvedenie na trh je naplnením Junových ambícií oznámených ešte v roku 2021, v ktorých sa zaviazal investovať 10 miliárd dolárov do automobilového podniku Xiaomi, pričom ho považoval za svoj posledný veľký podnikateľský projekt“

Prechod od vývoja elektroniky k vývoju automobilov nebol hladký, avšak netreba zabudnúť, že ide o obrovskú výzvu. Dokonca aj spoločnosť Apple vzdala vývoj vlastného elektromobilu, pričom do tohto projektu investovala za posledných 10 rokov viac, ako 10 miliárd dolárov.

V Xiaomi rovnakú čiastku vedeli pretaviť aspoň na skutočný produkt a ten sa má navyše predávať za pomerne výhodnú cenu. Apple Car mal stáť cez sto tisíc eur, čím by sa zaradil do sféry ťažko dostupných elektromobilov.

Bude sa Xiaomi SU7 predávať aj na Slovensku? 

Xiaomi SU7
Zdroj: Xiaomi

Čínske vozidlo sa má do konca roka 2024 predávať v 211 predajniach v 39 čínskych mestách. Z toho je asi jasné, že výrobca bude cieliť predovšetkým na domáci trh.

Prečítajte si tiež  Xiaomi Smart Band 7 Pro kúpite extrémne výhodne. Má plno senzorov aj GPS

Nikto však momentálne nepopiera myšlienku, že by sa Xiaomi SU7 mohlo dostať aj ku nám do Európy. Podľa zahraničných médií je to ale otázka ešte niekoľkých rokov. Rovnako platí, že vyššie uvedené ceny budú na starom kontinente výrazne vyššie.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -