Ak aj vás fascinuje vesmír a chceli by ste nájsť skutočný meteorit, ktorý môže mať rozmery od jedného gramu až do veľkosti vašej dlane, máme pre vás dobrú správu. Včera večer dopadol na Slovensko jeden takýto kúsok, ktorý by sa mal nachádzať v trojuholníku medzi obcami Pusté Úľany, Pavlice a Abrahám neďaleko mesta Galanta. O celej tejto výnimočnej udalosti natočili reportáž tvnoviny.

Meteorit bol zachytený observatóriami na Morave a v Hurbanove. Jeho pád nebolo možné pozorovať voľným okom, nakoľko bol ohlásený krátko pred ôsmou hodinou večer, keď bolo ešte na oblohe svetlo.

Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV Tatranská Lomnica prezradil, že pokiaľ by tento vesmírny objekt dopadol večer, pravdepodobne by vyvolal záujem náhodných divákov (a možno aj kamier).

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Nájdenie zvyškov tohto meteoritu by predstavovalo veľkú udalosť, vďaka ktorej by Slovensko zaznamenalo medzinárodný úspech. Ako doplnil Svoreň, zatiaľ čo v múzeách sa dnes nachádza viac ako 60 000 meteoritov, len približne 40 z nich má známu dráhu dopadu. Do tejto skupiny by sa po novom zaradil aj ten, ktorý sa nachádza neďaleko Galanty.

Podľa čoho sa dá odlíšiť meteorit od kameňa? 

meteorit v zemi
Zdroj: Unsplash / Raphael Wild

Samotný meteorit by mal byť na prvý dojem o niečo ťažší ako bežný kameň a zároveň by mal mať čiernu kôru. Ak nájdete niečo, čo sa podobá tomuto opisu, potencionálny nález môžete odfotiť na svoj mobil a následne odoslať jeho polohu astronómom.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 môže zdražieť všade mimo USA. Dôvodov je hneď niekoľko

Pokiaľ by šlo skutočne o meteorit, najskôr by sa musel podrobiť analýze a potom by skončil v Národnom múzeu. Čerešničkou na torte je prísľub, že meteorit bude pomenovaný podľa mena nálezcu. A to je zaujímavá motivácia pre pravých vesmírnych nadšencov, čo poviete?

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -