Tchajwanská spoločnosť TSMC, ktorá je považovaná za najväčšieho svetového výrobcu polovodičov, pripravuje veľké veci. Podľa najnovších správ, o ktorých nás informoval portál Macrumors, chystá zahájenie výstavby novej továrne v Singapure.

V budúcnosti by sme sa vďaka tomuto kroku mohli vyhnúť globálnemu nedostatku čipov, ktorému aktuálne čelia všetky technologické spoločnosti a tiež automobilky.

Práve TSMC je jediným dodávateľom procesorov spoločnosti Apple, pričom pod jej krídla spadajú všetky čipy zo série „A“ (iPhone / iPad) a taktiež „M“ (MacBook / iPad).

Firma v súčasnosti uvedené polovodiče vyrába za pomoci 5 nm výrobného procesu, avšak už teraz pracuje na urýchlenom spustení 4 nm a dokonca aj 3 nm procesu. Aj vďaka tomu je Apple v tejto oblasti tak popredu. Za svoj úspech z časti vďačí práve spoločnosti TSMC.

TSMC síce uprednostňuje Apple, no čipy vyrába aj pre iných klientov

M1 Apple SiliconNie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Apple patrí medzi najväčších zákazníkov spoločnosti TSMC. Vďaka dlhoročnému partnerstvu a perfektným obchodným vzťahom Tchajwanský výrobca dokonca technologického giganta z Cupertina uprednostňuje pred ostatnými. Necháva si ale za to dobre zaplatiť.

Aj kvôli tomuto sa veľakrát stretávame s efektom, že v čase nedostatku sú Apple niektoré zariadenia lepšie dostupné, ako konkurenčné produkty. Nie je to však pravidlom.

V Singapurskej továrni sa majú vyrábať najmä jednoduchšie čipy 

iPhone 13 môže prísť s technológiou 3nm procesorov.
iPhone 13 môže prísť s technológiou 3nm procesorov.

Zahraničné média uvádzajú, že výstavbou novej továrne sa vyrieši akútny nedostatok čipov. Nutné je však dodať, že výrobná linka nebude spustená skôr ako za niekoľko rokov. Inými slovami, ide o dlhodobé a nie krátkodobé riešenie.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

TSMC sa navyše nechce v tomto prípade zameriavať na tie najmodernejšie výrobné postupy, ale naopak sa zaujíma o staršie a jednoduchšie čipy, o ktoré je najväčší záujem. Napríklad elektrické sedačky v aute nepotrebujú na svoje ovládanie rovnaký procesor, ako má iPhone 13 Pro. Nejaký čip v nich ale predsa len byť musí a tak voľba padá na stariše a primitívnejšie technológie. Tie na tento účel dokonalo postačujú.

Podľa plánov by malo TSMC v Singapure produkovať procesory od 7 nm až po 28 nm technológiu. S výstavbou by mohla pomôcť tamojšia vláda, ktorá by získala veľké množstvo nových pracovných miest.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -