Kríza týkajúca sa nedostatku čipov a polovodičov nás trápi už niečo vyše roka. Poprední analytici trhu a burzy sa domnievajú, že celosvetový nedostatok komponentov bude trvať minimálne do druhej polovice roka 2022, a to na základe vyšetrovania dodávateľského reťazca. Najpravdepodobnejšie ale je, že sa situácia natiahne na celý rok.

Prečítajte si tiež  Technologická kríza naberá na obrátkach. Okrem čipov chýba aj kvalifikovaná pracovná sila

Správa agentúry Bloomberg, pojednáva o rozhovoroch, v ktorých bolo vypočutých viac ako 150 spoločností globálneho dodávateľského reťazca. Informácie vyplývajúce z rozhovorov ukazujú pretrvávajúci nesúlad medzi ponukou a dopytom po čipoch. Problémy sa však netýkajú len dodávok ale aj pracovnej sily.

Kríza v číslach

Medián zásob polovodičov klesol zo 40 dní na menej ako 5 dní. Medián dopytu po čipoch bol v roku 2021 až o 17 % vyšší ako v roku 2019, pričom ponuka sa tiež nezvýšila. Nedostatok sa odráža na celom rade priemyselných odvetví po celom svete vrátane prvkov širokopásmového pripojenia, zdravotníckych zariadení a automobilovej sféry. Kríza pochopiteľne prispela aj k vyššej inflácii a oneskoreniu výroby elektronických zariadení.

M2 cip

Technologický gigant Foxconn, ktorý figuruje v úlohe dodávateľa pre spoločnosť Apple vydal podobné predpovede. Podľa nich by nedostatok mohol trvať až do konca roku 2022. Uvidíme, ako sa nedostatok podpíše na najbližšom období a ako ovplyvní dodávky očakávaných Apple produktov.

Prečítajte si tiež  Dodávatelia komponentov sa zotavujú z nedostatkov. Nové Apple produkty sú na ceste

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -