Nie je to po prvýkrát, čo na našom webe píšeme o ruskej spoločnosti Baikal, ktorá sa zaoberá vývojom a výrobou procesorov. Len relatívne nedávno sme vás informovali o tom, že jej ARM čip s označením „M1“ bude súčasťou prvého ruského notebooku. Teraz máme, ale horšiu správu.
Ako si všimol český portál Živě.cz, výrobca zastaralých no funkčných procesorov končí. Presnejšie ide o spoločnosť T-Platforms, pod ktorú spadala aj divízia Baikal Microelectronics. Tá sa zaoberala vývojom čipov, ktoré sú vhodné do počítačov či serverov.
Dôvodom ukončenia činnosti je podľa ruského serveru Cnews.ru bankrot, ktorý súvisí aj s pôvodným riaditeľom Baikalu Vsevolodom Opanasenkom. Ten podľa ruských médií oznámil osobný bankrot po tom, čo čelil 10 ročnému väzeniu.
Problémy začali po tom, čo do Baikalu vstúpila ruská vláda
Ako uvádzajú zahraničné zdroje, problémy spoločnosti Baikal prekvapivo nesúviseli so sankciami, ktorým Rusi čelili už od roku 2014 po obsadení Krymu. So samotnou výrobou ARM a MIPS čipov nebol veľký problém a dokonca sa špekulovalo, že Rusom s nimi pomôže tchajwanská spoločnosť TSMC. Tá je len tak mimochodom hlavným a jediným dodávateľom čipov spoločnosti Apple.
Hlavným pôvodcom ekonomických ťažkosti mal byť finančný vstup ruskej vlády do štruktúr Baikalu, v rámci čoho mohla rozhodovať o budúcnosti firmy. Kompetentní chceli vyvíjať vlastné čipy, vďaka čomu Rusko nemalo byť závislé na západných technológiách a značkách ako Intel či AMD. To sa, ale nepodarilo.
Podľa ruských médií firma nezvládla termín a následne nedodala až 9 000 počítačov pre ruské ministerstvo, na základe čoho začala byť vyšetrovaná. V dôsledku týchto udalosti došlo k zatknutiu riaditeľa T-Platforms a prevádzka firmy bola pozastavená. Rusi tak prišli o jediného schopného výrobcu, ktorý by im dokázal priniesť aspoň ako také čipy pre počítače, servery či dokonca superpočítače.
Rusko si podpílilo konár. Aj zastaralá technológia mohla byť dobrá
Je nutné zdôrazniť, že technológia, s ktorou Baikal narábal bola extrémne zastaralá a zatiaľ čo sa v súčasnosti západný svet chystá na nasadenie 5 nm výrobného procesu, Rusi chceli najneskôr do roku 2030 spustiť výrobu vlastných 28 nm až 90 nm procesorov – čo znie popravde až trochu smiešne…
Netreba pri tom zabúdať, že samotné procesory sa nepoužívajú len na bežné účely, ale hojné zastúpenie nachádzajú aj v armáde. Vzhľadom na obrovské sankcie celého sveta a najväčších technologických firiem bude mať teraz Rusko ešte väčšie problémy so servisom a implementáciu nových čipov do jednotlivých zariadení. Krajina si tak dala zastavením činnosti T-Platforms gól do vlastnej bránky.
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?