Internet je miesto, kde sa nachádza obrovské množstvo podvodníkov. Niekedy ľudí pripravia o desiatky eur, no inokedy to môže byť aj podstatne drahšie. Ako informovala Polícia Slovenskej republiky na svojom oficiálnom Facebooku, žena z okresu Topoľčany v strednom veku zaplatila „americkému vojakovi“ až 110 000 €. Spoznala ho prostredníctvom sociálnych sietí.

Údajný americký vojak so ženou komunikoval dlhšiu dobu, pričom uviedol, že sa nachádza v Nemecku a do neznámej anglickej banky mu chodia peniaze, ku ktorým sa nevie dostať. Postupne si so ženou vybudoval blízky kontakt a získal si jej dôveru.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 môže zdražieť všade mimo USA. Dôvodov je hneď niekoľko

Nasledovala žiadosť o pomoc so splátkou vo výške 140 000 €, pričom podvodník po celý čas tvrdil, že všetky peniaze vráti na účet poškodenej. Rovnako tak prisľúbil, že uhradí aj poplatky, ktoré žene s posielaním peňazí do zahraničia vzniknú.

Dôverčivá pani sa teda rozhodla vojakovi poslať šialenú sumu 110 000 €, ktorú už zrejme nikdy neuvidí. Aby toho nebolo málo, poškodená je ešte jedna, no tá dopadla podstatne lepšie. Podvodnému vojakovi mala poslať približne 5 000 €, pričom vyšetrovateľ už v tejto súvislosti prijal trestné oznámenie pre podozrenie zo zločinu podvodu.

Podvodníci najčastejšie komunikujú cez WhatsApp. Snažia sa získať údaje z vašej kreditnej karty

Zdroj: Unsplash / Dima Solomin

Nitrianska polícia uvádza, že v poslednom období zaznamenala až päť rôznych podvodov na inzertnom portáli bazos.sk. Pochybné osoby najskôr prejavia falošný záujem o vami predávanú vec a následne sa vás pokúšajú kontaktovať prostredníctvom aplikácie WhatsApp. Všetko pokračuje zaslaním podvodného odkazu na stránku bazos.sk, ktorý obsahuje aj logo Slovenskej pošty.

V tomto bode by ste mali spozornieť, nakoľko podvodné weby skúšajú získať údaje z vašej platobnej karty (pod zámienkou prevodu na účet). Druhým variantom podvodu je podobná internetová stránka, ktorá sa vás snaží nabádať na vyplnenie údajov pod zámienkou doručenia balíka prostredníctvom kuriéra.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Nitrianska polícia zdôrazňuje, že hneď po tom, ako vás kontaktujú podivné osoby ide s vysokou pravdepodobnosťou o podvod. Odhaliť ich môžete už len pomocou toho, že komunikujú prostredníctvom lámavej slovenčiny (ktorá pôsobí ako z nepodareného prekladu).

Podvodné weby potom odhalíte prostredníctvom zvláštnej domény alebo netradičného zobrazenia. Zapamätajte si, že vždy keď budete dávať niekomu svoju platobnú kartu, môže vás okradnúť o desiatky, stovky či dokonca tisíce eur. Hlavne v dnešnej dobe preto musíte byť veľmi opatrní!

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -