Najnovší prieskum spoločnosti cable.co.uk sa zameral na to, koľko platia ľudia za mobilné dáta v jednotlivých častiach sveta. Výskumníci sa konkrétne sústredili na cenu 1 GB preneseného v sieti, ktorú porovnávali medzi 233 krajinami. Dokopy sa dopracovali ku viac ako 5 000 ponukám, pričom tie slovenské neboli zďaleka najvýhodnejšie. Aj keď v našom štáte nezarábame najviac, za niektoré mobilné služby platíme až neprimerane veľa.

Podľa prieskumu sa totiž na Slovensku platí za každý prenesený gigabajt v mobilnej sieti čiastka 2,60 $, čo je pri aktuálnom kurze asi 2,56 €. V celkovom zozname sa náš štát umiestnil na hrôzostrašnom 153. mieste z 233 priečok, čo nie je potešujúci výsledok.

Prečítajte si tiež  Cena nabíjania elektromobilu: Koľko stojí jedno nabitie?

Len pre porovnanie, v susednom Poľsku platia za 1 GB dát v prepočte iba 0,40 €, čím sa táto krajina umiestnila na 21. mieste. Na Ukrajine to je 0,42 € (24. miesto), v Rakúsku 0,93 € (70. miesto) a v Maďarsku cca 1,25 € (100. miesto).

Cena mobilných dát - mapa sveta
Zdroj: cable.co.uk

Horšie ako Slovensko je na tom z okolitých štátov iba Česko, kde za 1 GB platia 2,97 €. Aj preto sa táto krajina zaradila v rebríčku až na 172. mieste.

V Izraeli, Taliansku či San Marine je mobilný internet skoro zadarmo. Na Svätej Helene zaň ale platiť nechcete… 

Apple iPhone 13 Midnight (čierny) v ruke používateľa pri západe slnka
Apple iPhone 13 Midnight (čierny) 2022 – Foto: Unsplash / Tha Nguyen

Pokiaľ sa pozrieme na ponuky operátorov v Izreali, ktorý sa umiestnil v celom zozname na úplne prvom mieste, zistíme, že tamojší obyvatelia platia za 1 GB prenesených dát v mobilnej sieti iba 4 centy! Veľmi dobre je na tom aj Taliansko, kde sa platí za rovnaký objem dát 12 centov a takisto San Maríno, kde je to 14 centov.

Najdrahšie vs najlacnejšie mobilné dáta vo svete
Zdroj: cable.co.uk

Ak sa vám však zdá, že Slovensko je na tom s čiastkou 2,56 € príliš zle, stále sa môžete pozrieť aj na ostrov Svätá Helena, ktorý má v súčasnosti zhruba 4 000 obyvateľov. Títo ľudia musia platiť za každý jeden gigabajt v mobilnej sieti neuveriteľných 40,49 € čím prekonávajú aj Falklandy (Malvíny) s cenou na úrovni 37,92 €.

Prečítajte si tiež  Kde je najlacnejší benzín alebo nafta? Táto aplikácia vám odpovie

Nakoniec dávame do pozornosti ešte jeden graf obrátenej pyramídy, v ktorej môžete vidieť, aké sú drahé mobilné dáta v jednotlivých regiónoch sveta. Zatiaľ čo najnižšie čiastky ponúka najmä Severná Afrika (priemerne cca 1,04 € / za 1 GB), najviac si zaplatíte v Severnej Amerike (priemerne cca 4,91 € / za 1 GB).

Priemerná cena mobilných dát podľa regiónu
Zdroj: cable.co.uk

Východná Európa je na tom na počudovanie celkom dobre, pričom ju nájdeme už na treťom mieste odspodu. Priemerná cena za každý prenesený gigabajt v mobilnej sieti je stanovená 1,65 €. Slovensko žiaľ tento priemer vysoko prekračuje. A ak chcete vedieť, ktorý operátor vám vie dať tú najvýhodnejšiu ponuku, prečítajte si tento článok, kde sme sa tomu venovali podrobnejšie.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -