Nedostatok polovodičov a následné komplikácie pri výrobe čipov sužujú technologický svet už vyše roka. Dôsledkom tejto situácie je však ďalší závažný problém. Najväčší svetoví výrobcovia čipov v súčasnosti bojujú o kvalifikovaných pracovníkov, ktorí by obsadili výrobné zariadenia na výrobu komponentov a riešili problémy s čipmi.

Prečítajte si tiež  Kupujete Mac ako bežný používateľ? Procesor M1 je najlepšia možná voľba

Poprední hráči na poli technologického priemyslu sa čoraz viac obávajú klesajúcej ponuky kvalifikovaných pracovníkov. Tento problém sa ešte viac prehlbuje v dôsledku širšieho nedostatku pracovných síl, nárastu dopytu po elektronike a pretekov medzi vládami o posilnenie kapacít na výrobu čipov.

Vojna o talenty

Giganti sa momentálne snažia o pretiahnutie čo najkvalifikovanejších pracovníkov na svoju stranu. Tento úkaz označujú analytici ako „vojna o talenty“. Problém spočíva v tom, že pracovníkov je iba určité množstvo a v ich angažovaní samozrejme vyhrávajú najlepšie nastavené finančné odmeny zo strany firiem.

Hoci sú zariadenia na výrobu čipov vysoko automatizované, stále si vyžadujú kvalifikovaných pracovníkov na svoju obsluhu. Ako príklad možno uviesť firmy ako Intel, TSMC. alebo Samsung. Tieto spoločnosti prisľúbili rozsiahle plány na rozšírenie výroby.

Apple intel

Toto zvýšenie výrobných kapacít si však vyžaduje kvalifikovanú pracovnú silu. Napríklad v USA bude musieť priemysel do roku 2025 prijať 70 000 až 90 000 pracovníkov v kremíkovom priemysle, aby splnil očakávané požiadavky. A uznajte sami, toto číslo je viac než utopické.

Podľa analytikov je tento nedostatok pracovníkov v odvetví najvyšší za posledných šesť rokov. V dôsledku toho výrobcovia čipov zvyšujú úsilie pri získavaní talentov. Táto stratégia zahŕňa vyššie mzdy, posilnenie náborových funkcií a prehĺbenie väzieb s univerzitami. Záujem o výrobu čipov však klesol, keďže mnohí vysokoškoláci si radšej hľadajú prácu v oblasti softvéru alebo internetových služieb.

Prečítajte si tiež  Intel chce získať späť Apple ako zákazníka

Spoločnosti Apple sa zatiaľ táto kríza nedotkla v tak veľkom meradle ako v prípade vyššie spomínaných konkurentov. To by sa však malo zmeniť už v tomto roku, kedy sa s väčším nedostatkom procesorov a problémami s dodávaním bude musieť popasovať aj gigant z Cupertina.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -