Nedávno sme vás informovali, že Elon Musk dostal so svojou spoločnosťou Neuralink zelenú na to, aby mohol ľuďom implementovať počítačové čipy priamo do mozgu. Ide o revolúciu v technologickom priemysle aj zdravotníctve, ktorá môže byť v budúcnosti veľmi nápomocná pre hendikepovaných. A aj keď to znie trochu ako sci-fi, prvý človek podstúpil niečo podobné už pred 25 rokmi.

Ako informuje portál Smartmania, profesor Kevin Warwick z britskej Coventry University sa stal priekopníkom v biohackingu. Do svojho tela si nechal v rámci výskumu zakomponovať prvý počítačový čip už v roku 1998, na základe čoho si vyslúžil aj prezývku „Kapitán Kyborg“.

Pre tých čo nevedia, za Kyborgov sa označujú osoby, ktoré majú vo svojich telách zakomponované rôzne umelo vyrobené súčiastky, medzi ktoré patria aj počítačové čipy. Ide napríklad o RoboCopa, ale aj iné komiksové postavy, ktoré sa vo svete objavovali od 60-tých rokov minulého storočia.

Kyborg bol už v roku 1998 

Spomínaný RFID čip bol Warwickovi zavedený do ruky a už ped dvadsiatimi piatimi rokmi dokázal mať veľkosť len zhruba 2 centimetre. Pochopiteľne nešlo o žiaden zložitý počítač ale skôr primitívnu technológiu, ktorá zvládala jednoduché úlohy.

Kapitán Kyborg vedel vďaka nej ovládať motorizované dvere, svetlá ale aj termostat. Dokonca sa nechal v univerzite naprogramovať robotický hlas, ktorý ho privítal jeho vlastným menom, keď dorazil do budovy. Stačilo, aby čip v jeho ruke vydal špecifický signál.

V roku 2002 to Kapitán Kyborg povýšil na nový level 

Kevin Warwick alias kapitán kyborg
Zdroj: Kevin Warwick

A aj keď bolo cieľom výskumu primárne to, či dokáže ľudské telo takéto technológie prijať a ako reaguje na signály od mikroprocesora, autor sa rozhodol ísť ešte ďalej.

Keďže bol jeho pokus úspešný, v roku 2002 podstúpil ďalšiu operáciu, v rámci ktorej si do tela nechal vložiť sústavu 100 elektród BrainGate. Vďaka ním vedel ovládač robotickú ruku pohybom vlastnej ruky na vzdialenosť až 5 500 kilometrov. Pomohol mu internet.

Do testov zapojil aj svoju manželku Irenu

Kevin Warwick alias kapitán kyborg
Zdroj: Kevin Warwick

Kevin Warwick má veľmi obetavú manželku, nakoľko sa do jeho pokusov a testov rozhodla zapojiť aj ona sama. Irena Warwick si nechala do svojho tela voperovať podobnú technológiu, pretože sa chcela pokúsiť o telepatickú komunikáciu na základe myšlienok.

To sa jej žiaľ vzhľadom na technologické obmedzenia nepodarilo, no napriek tomu dokáže prostredníctvom čipov komunikovať so svojim manželom Kevinom.

Loopi Eco Case
Reklama

Podľa dvojice stačí, aby Irena zovrela svoju ruku a podobný impulz mohol dostať aj Kevin. Ide tu o istú formu bezdrôtovej komunikácie, ktorá dokáže prepojiť jeden nervový systém s tým druhým. Znie to možno šialene, ale podoľa manželov „kyborgov“ to skutočne funguje!

Prečítajte si tiež  Návod: Ako na konferenčný hovor cez iPhone?

Pomocou šiltovky dokázal vnímať priestor

kyborg
Zdroj: Bing AI

Aby toho nebolo málo, profesor mal vyskúšať aj ďalšie technológie, pomocou ktorých sa snažil prepojiť ľudskú nervovú sústavu s počítačom. Využil na to špeciálnu šiltovku, pomocou ktorej boli rozšírené jeho zmysly.

Podľa Kevinových slov sa mu na základe tohoto testu podarilo navodiť mimo-zmyslové vnímanie priestoru, ktorý sa nachádzal okolo neho. Nevieme si síce predstaviť, ako to celé prebiehalo, no podľa Kevina šlo o určitú formu šiesteho zmyslu.

Skutočný Kyborg je Neil Harbisson

Neil Harbisson kyborg
Zdroj: Wikipedia / Dan Wilton (úprava redakcie)

Aj keď je na základe vyššie uvedeného prvým Kyborgom profesor Kevin Warwick, pravda je taká, že média s týmto „titulom“ často označujú inú osobu menom Neil Harbisson. Ten sa narodil v roku 1982 ako zrakovo postihnutý, nakoľko nevidel žiadne farby.

Už o 22 rokov neskôr (2004) však podstúpil operáciu, v rámci ktorej si do svojej hlavy nechal voperovať špeciálnu anténu. Tá má podľa jeho slov zbierať signály z okolia, ktoré následne odosiela do jeho mozgu a on je na základe toho schopný určiť farbu.

Aj keď teda nevníma farby svojim zrakom, dokáže ich identifikovať prostredníctvom zvuku, vďaka čomu sa stal z neho celosvetový fenomén.

Čaká nás budúcnosť plná Kyborgov? Možno áno 

Aj keď to znie možno trochu desivo, realita je taká, že nás pravdepodobne čaká už v skorej budúcnosti vznik akejsi „generácie Kyborgov„.

Len minulý rok sme vás informovali o mužovi, ktorý si nechal pod kožu implementovať čip od svojej Tesly. Vďaka tomu dokáže do vozidla vstúpil bez toho, aby mal so sebou fyzické kľúče.

Ako sme však uviedli na začiatku, o veľkú revolúciu sa v tejto oblasti môže postarať milirdár Elon Musk. Ten okrem Twitteru, automobilky Tesla či spoločnosti SpaceX vedie aj známu firmu s názvom Nerualink.

Reklama
Reklama

Tá už dokázala pomocou počítačového čipu „ovládať“ opice, ktoré hýbali kurzorom na počítači alebo hrali počítačové hry.

Neuralink tvrdí, že práve pomocou počítačových čipov bude možné vrátiť ľuďom zrak alebo dokonca pohyblivosť končatín, pokiaľ majú poškodenú miechu. Znie to možno neuveriteľne, no prvé klinické testy by sa mali začať už čoskoro.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Môže ťa zaujímať
- Reklama -