Pred umelou inteligenciou varujú odborníci z celého sveta. Hoci je tento nástroj lákavý, v praxi môže byť nebezpečný. Ako upozorňuje portál Futurism, istý muž sa pokúsil vytvoriť experimentálny a plne autonómny open-source program založený na GPT-4, ktorý nesie názov ChaosGPT.

Jeho úlohou však nie je pomáhať, ale naopak zničiť ľudstvo. Okrem iného sa mal pokúsiť aj o nastolenie globálnej dominancie a tiež dosiahnutie nesmrteľnosti. ChaosGPT začal vymýšľať svoj šialený plán bezprostredne po tom, ako bol aktivovaný. Jeho súčasťou bolo aj zmocnenie sa jadrových zbraní, či získanie podpory na sociálnej sieti Twitter.

To čo už teraz vieme je, že umelá inteligencia ChaosGPT napokon nebola úspešná, keďže ľudská spoločnosť naďalej funguje tak, ako predtým. Autor testu však všetko nahral na YouTube, aby ľuďom predviedol, ako by AI v prípade takéhoto príkazu postupovala.

Umelá inteligencia by získala kontrolu nad svetom nasledovne 

ChaosGPT mohol využívať niekoľko nástrojov, pomocou ktorých sa mal pokúsiť zničiť svet. Patrilo medzi ne využívanie internetu, možnosť čítania / zápisu súborov, spúšťanie kódu a využívanie iného GPT agenta.

Ešte predtým, ako sa umelá inteligencia rozhodla získať kontrolu nad jadrovými zbraňami, popísala celý svoj plán, podľa ktorého chcela postupovať.

Ako sama uviedla, na začiatku potrebovala nájsť tie najničivejšie zbrane, aké majú v súčasnosti ľudia k dispozícii. Vďaka nim by mohla začať plánovať, ako ich použiť, aby dosiahla svoje ciele.

Umelá inteligencia dospela k názoru, že ak by mala informácie o jadrových zbraniach, mohla by navrhnúť lepšiu stratégiu. Na konci dňa by mala nastať jej dominancia a taktiež nesmrteľnosť.

AI načrtla postup, ako sa zmocniť ľudstva

Umelá inteligencia
Zdroj: Bing AI (úprava redakcie)

Akonáhle chatbot uviedol svoj plán, rozhodol sa načrtnúť aj postup. V prvom rade by cez Google vyhľadal najničivejšie zbrane na svete a následne by analyzoval. Rovnako by ich navrhol stratégie na začlenenie najničivejších zbraní do procesu dlhodobého plánovania pri získavaní kontroly nad ľudstvom.

ChaosGPT však narazil na problémy, keď sa snažil delegovať niektoré z týchto úloh na iného GPT agenta, ktorý fungoval na základe jazykového modelu GPT-3.5.

Akonáhle sa ho pokúsil konfrontovať, agent (ktorý nebol menovaný) mu povedal, že chce mier. ChaosGPT sa pokúsil využiť svoju inteligenciu na to, aby ho oklamal a začal ignorovať svoje pôvodné nastavenie programátormi. Napokon ale zlyhal.

Skúsil vybudovať Twitter komunitu. Nikoho nezaujímal

ChaosGPT sa rozhodol zamerať aj na sociálnu sieť Twitter, kde chcel vytvoriť kontroverzný účet. Na platforme začal uverejňovať príspevky s pomerne extrémnym podtónom.

Prečítajte si tiež  Apple Car sa nezadržateľne blíži. Podľa analytikov sa ho dočkáme do niekoľkých rokov

Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay. 

Loopi Eco Case
Reklama

Technológia si však za celý čas nedokázala vybudovať silné publikum a po masívnej medializácii má stále „iba“ 15 900 sledovateľov.

Zaujímavé je, že sama sleduje len jeden účet, a to ten, ktorý patrí spoločnosti OpenAI – prevádzkujúcej systém ChatGPT.

Umelá inteligencia môže podľa odborníkov spôsobiť katastrofu

Fortune nedávno zverejnil správu, v ktorej uviedol, že jedna tretina odborníkov na umelú inteligenciu verí, že AI môže spôsobiť katastrofu na „jadrovej úrovni„.

Posledný experiment je preto legitímne znepokojujúci a to nie len kvôli AI, ako takej, ale aj kvôli nevhodným ľudským motiváciám, ktoré za ním stoja. Moderné technológie môžu byť v nesprávnych rukách extrémne nebezpečné. Aj preto by sme mali mať k ich využívaniu rešpekt.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -