O zariadeniach od spoločnosti Huawei počul každý. Jej smartfóny boli ešte pred dvoma rokmi takmer najpredávanejšími zariadeniami na zemi. Potom ale prišli sankcie zo strany USA a veľký úspech výrobcu rýchlo skončil. Ako sa však zdá, problémy pokračujú. Podľa agentúry Reuters vyšetruje Bidenova administratíva čínsku spoločnosť z dôvodu možnej špionáže prostredníctvom telekomunikačných zariadení. Existujú dôvodné obavy, že mohli zachytávať citlivé informácie z vojenských a raketových základní a následne ich odosielať do Číny.
Spoločnosť Huawei, ktorá sa dlhé roky zameriavala na telekomunikácie mohla potajomky sledovať také veci, ako sú vojenské cvičenia či stav pripravenosti základní a personálu. Zdroj, ktorý tieto informácie prezradil novinárom nechcel byť menovaný, nakoľko vyšetrovanie je dôverné a týka sa národnej bezpečnosti.
Vyšetrovatelia si ešte v apríli roku 2021 predvolali vrcholových predstaviteľov spoločnosti Huawei, aby im vysvetlili, ako funguje politika firmy v oblasti zdieľania údajov so zahraničnými stranami.
Odborníci sa zaujímali predovšetkým o to, či dokážu telekomunikačné zariadenia zachytávať informácie z mobilných telefónov, vrátane správ či geolokačných údajov a následne ich odosielať napríklad do Číny. Toto všetko sa popisuje v utajenom 10-stranovom dokumente, do ktorého mohla nahliadnuť agentúra Reuters.
Vyšetrovanie Huawei zo strany USA je zatiaľ tajné
Hoci sú informácie presvedčivé, samotné vyšetrovanie americká vláda zatiaľ tají. Ministerstvo obchodu na túto tému napríklad uviedlo, že nemôže potvrdiť, ale ani vyvrátiť vyšetrovanie spoločnosti Huawei.
Zároveň však dodalo, že ochrana osôb nachádzajúcich sa v USA je nevyhnutná pre ochranu hospodárstva a národnej bezpečnosti. Žiadna firma by nemala zlomyseľným spôsobom zhromažďovať informácie s inou krajinou bez vedomia USA.
Spoločnosť Huawei zatiaľ nereagovala na žiadosť o komentár. Zároveň však dôrazne odmietla akékoľvek obvinenia americkej vlády z toho, že by v minulosti mohla špehovať amerických zákazníkov. Spoločnosť Huawei tiež vylučuje, že by bola akýmkoľvek spôsobom nebezpečná pre národnú bezpečnosť.
Uvidíme, ako sa celá situácia bude vyvíjať ďalej. Čínska firma prišla v minulosti s lacnými a dobrými riešeniami, ktoré sa nepoužívajú iba v USA ale prakticky po celom svete – napríklad aj na Slovensku. Pokiaľ však išlo o stratégiu čínskej vlády, ako zhromažďovať citlivé informácie o ľuďoch a zahraničných vládach, môže ísť o obrovský problém. Všetko budeme aj naďalej sledovať.
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?