O znižovaní kvality videa sa hovorilo relatívne veľa. Doposiaľ sme ale mohli na YouTube veselo pozerať po rozkliknutí prakticky čokoľvek, pokojne aj v 4K pri 60fps. Tomu je ale od dnešného dňa koniec. Najväčšia videoknižnica na svete znižuje predvolenú kvalitu videa. Dôvodom je koronavírus (COVID-19) a preťažené siete.

Už dnes budú videá na YouTube štandardne v nižšej kvalite.

Epicentrom pandémie koronavírusu (COVID-19) je momentálne v Európe. Denne pribúdajú tisíce prípadov a ľudia ostávajú z bezpečnostných dôvodov radšej doma. V súčasnej dobe máme našťastie mnoho možností, ako môžeme pracovať aj z pohodlia obývačky.

Stačí nám na to počítač, telefón a stále internetové pripojenie. No a práve to môže byť dopadmi koronavírusu na starom kontinente preťažené a dokonca ohrozené.

Európska únia apelovala na najväčších poskytovateľov stremovacích služieb na svete (YouTube, Netflix, Apple TV+ atď…), aby na čas tejto krízy, začali znižovať kvalitu videí. Ľudia sa na ne pozerajú oveľa viac, ako je to štandardné a práve veľmi kvalitné videá, sú mimoriadne náročné na spotrebu dát a záťaž siete. Kompetentní teda urobili krok, ktorý síce nie je úplne obmedzujúci, ale určite pomôže.

Už dnes budú videá na YouTube štandardne v nižšej kvalite.

Ak chcete 4K, budete mať 4K. Takéto video sa vám, ale najprv spustí vo FullHD.

Používatelia budú môcť sledovať video, po jeho otvorení v štandardnej kvalite. Pokiaľ budú chcieť viac, budú to musieť urobiť manuálne. Stránka teda nebude prehrávanie prispôsobovať vašemu maximálnemu rozlíšeniu obrazovky. Na druhej strane ostáva kvalita stále dosťejvysoká (na MacBooku Pro Retina 13″ nám stále vyhadzuje 1080p pri 60fps, na 4K videách), takže to nie je žiadna tragédia.

Hoci nejde o úplne zrušenie prehrávania kvalitných videí, tento krok kvitujeme a myslíme si, že je rozumný. Menej náročný človek ani nespozoruje, či sa pozerá na 4K, alebo FullHD. Na druhej strane niekto, kto si na to potrpí, by mal vedieť kvalitu stále dodatočne nastaviť. Podobné obmedzenie už medzičasom urobil aj Netflix alebo Apple TV+.

Európska únia chce znížiť kvalitu YouTube a Netlfixu, kvôli preťaženým sieťam.
Už dnes budú videá na YouTube štandardne v nižšej kvalite.
Prečítajte si tiež  Apple vydalo nové nariadenia. Všetci zákazníci musia nosiť rúška!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.