Kybernetická bezpečnosť je v dnešnej dobe plnej útokov na prvom mieste a vedieť by to mal aj štát, ktorý sa neustále snaží apelovať na ľudí, aby si dávali pri používaní internetu alebo mobilných zariadení pozor. Problém je však v tom, že samotní politici, ktorí nás vedu, evidentne nedodržiavajú základné bezpečnostné odporúčania, na základe čoho vznikla dnešná „kauza“.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Podpredsedníčka vlády Slovenskej republiky a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová dnes pridala na Instagram pomerne nevinné video, ktoré ju zachytáva pri práci s počítačom. Problém je však v tom, že na displeji bolo nalepené heslo od zariadenia, ktoré sa dalo jednoducho prečítať.

Netrvalo dlho, a spomínané heslo sa dostalo až ku satirickej stránke zomri, ktorá na to upozornila ako vôbec prvá na Slovensku. V komentároch pod príspevkom je možné vidieť mnohé posmešky ľudí, ktoré narážajú na úbohú úroveň zabezpečenia ministerstva.

Veronika Remišová heslo od počítača
Zdroj: FB – Zomri

Našťastie netrvalo dlho a známa politička sa ku celej veci oficiálne vyjadrila. Podľa jej stanoviska, ktoré bolo zverejnené na Facebooku, išlo o video-konferenčné zariadenie (počítač), ktoré slúži len na komunikáciu a nenachádzajú sa na ňom žiadne citlivé dáta.

Pretože má ministerstvo viacero zamestnancov, ktorí ho používajú, IT odbor vygeneruje po každom videohovore nové heslo, ktoré následne nalepí na počítač. Ako však dopĺňa Remišová, tieto nálepky sa na zariadení nachádzajú už dva roky, pretože ich „nikto neriešil“.

Prečítajte si tiež  Toto je 5 nastavení fotoaparátu pre iPhone 13, o ktorých musíte vedieť

Podľa jej slov teda išlo len o zbytočnú „mediálnu búrku“, ktorú označila za „zbytočnú hystériu“. My už teda môžeme len dúfať, že informácie v oficiálnom vyjadrení sú pravdivé a heslo je skutočne dva roky staré a hlavne neaktuálne.

Pokiaľ by ste chceli poradiť s tým, ako si zapamätať heslá, používajte napríklad kľúčenku od Apple. Postačí vám jeden kód, odtlačok prsta (Touch ID) alebo sken tváre (Face ID) aby ste sa ku svojim citlivým dátam dostali. Je to bezpečný systém, ktorý je overený a hlavne spoľahlivý. 

Oficiálne stanovisko Veroniky Remišovej 

„Veľký IT škandál – niekto zabudol odlepiť 2 roky staré nálepky!!!

Evidujem mediálnu búrku o veľkom „škandále“, ktorý sa mal udiať na MIRRI. Nie, neukradli sa desiatky miliónov, ani sme neodovzdali štátne systémy pochybným súkromným firmám. Dokonca ani nedošlo k nejakému technickému či politickému zlyhaniu. Iba sa na mojich sociálnych sieťach objavila fotka z videokonferenčného hovoru s počítačom, na ktorom bola nalepená nálepka s nejakým heslom.
Je to zbytočná hystéria, ktorá má jednoduché riešenie – overiť si informácie. Heslo na fotke by nikomu na nič nebolo. Išlo o neaktuálne heslo na prístup na videokonferenčné zariadenie. Podobne ako v mnohých firmách, na konferenčné hovory je vyhradené zariadenie, ktoré je zdieľané pre všetkých zamestnancov ministerstva, a z ktorého nie je prístup k systémom ministerstva ani k žiadnym iným systémom. Má ho v správe IT odbor, ktorý sa stará o bezpečný a bezproblémový priebeh každej videokonferencie aj na úrovni ministerky. Po videohovore je vygenerované nové heslo – nálepky na zariadení už dva roky nikto neriešil.
Celý tento „obrovský škandál“ je teda len o tom, že sa neodlepili dva roky staré nálepky. A keďže nemáme žiadne škatule od šampanského či miliónové podvody, musíme si zrejme vystačiť „len“ s takýmito senzáciami.“

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?
Instagram Banner
Môže ťa zaujímať
- Reklama -