Inteligentné hodinky od spoločnosti Apple prinášajú používateľom množstvo zaujímavých zdravotných funkcií, ktoré sa oplatí poznať. Medzi najznámejšie patria EKG, upozornenia na vysoký/nízky srdcový tep a detekcia pádu.
Dôležité je ale zdôrazniť, že Apple Watch obsahujú aj niekoľko ďalších menej známych funkcií, ktoré sa vám určite hodia do každodenného života. Pravidelne vám budú monitorovať váš zdravotný stav, metabolizmus či dokonca pravdepodobnosť úmrtia. Na všetky sa pozrieme v nasledujúcich bodoch tohto článku.
1. VO2 max (meranie fyzickej kondície)
Sledovanie VO2 max na Apple Watch nie je príliš známe z dvoch dôvodov. Po prvé, funkcia je predvolene vypnutá a v systéme watchOS/iOS má iný názov: Fyzická kondícia. Po druhé, po aktivácii sa meranie VO2 max zaznamenáva len počas rýchlej turistiky, chôdze alebo behu.
Aj keď údaje VO2 max budete používať menej často, pretože sa merajú len počas troch typov cvičení, je veľmi užitočné túto funkciu nastaviť. Výskumy totiž dokazujú, že VO2 max je dobrým ukazovateľom celkového zdravia a tiež prediktorom dlhodobého zdravia.
Túto funkciu aktivujete a nastavíte cez aplikáciu Zdravie > Zdravotné Dáta > Srdce > Fyzická kondícia.
2. Variabilita srdcovej frekvencie (HRV)
Variabilita srdcovej frekvencie (HRV) sa na inteligentných hodinkách od Apple meria automaticky, ale v natívnej aplikácii Srdce v Apple Watch sa nedá zobraziť. Ak sa chcete ku týmto dátam dostať, musíte otvoriť aplikáciu Zdravie pre iPhone.
A čo to HRV vlastne je? V princípe ide o meranie zmeny časového intervalu medzi údermi srdca, ktoré sú merané v milisekundách. No a keďže sa táto metrika často mení, je dôležité sledovať všeobecné trendy a nie denné čísla.
Mnohí lekári považujú HRV za silný ukazovateľ nielen celkového zdravia a odolnosti srdca, ale aj za silný prediktor úmrtnosti. HRV sa často používa aj ako signál na pochopenie, kedy je telo pripravené na cvičenie alebo odpočinok.
3. Obnova srdcovej frekvencie
Obnova srdcovej frekvencie je o niečo menej skrytá ako HRV, pretože sa po cvičení automaticky zobrazuje na hodinkách Apple Watch a iPhone. Je teda možné, že ste sa s týmto ukazovateľom už stretli.
Podobne ako HRV, aj obnovenie srdcovej frekvencie môže indikovať zdravie srdca podľa toho, ako dobre počúva autonómny nervový systém.
Štúdie ukázali, že abnormálne nízke obnovenie srdcovej frekvencie je silným prediktorom 2-násobne vyššej pravdepodobnosti úmrtia do šiestich rokov. Ani tieto dáta by ste teda nemali podceňovať.
4. Metabolická rýchlosť (pasívne kalórie)
Apple Watch viditeľne zobrazujú aktívne spálené kalórie. Ale čo pasívne kalórie, známe aj ako rýchlosť metabolizmu?
Poznanie pasívneho spaľovania kalórií/základného metabolizmu je cenné, pretože vám môže ukázať vplyv nárastu svalovej hmoty (viac svalov = viac pasívne spálených kalórií). A samozrejme, ak chcete dosiahnuť kalorický deficit alebo prebytok, je tiež dôležité vedieť, koľko máte zjesť.
Hoci tento údaj Apple Watch sledujú, nie je ho možné zobraziť na nositeľnom zariadení a preto musíte prejsť do aplikácie Aktivita na iPhone (viď obrázok nižšie). Následne si budete musieť stiahnuť apku ako napríklad Lumen, ktorá je kompatibilná aj so softvérom Zdravie a vašu rýchlosť metabolizmu dokáže v priebehu niekoľkých sekúnd prepočítať.
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?