Slováci sú zdá sa nepoučiteľný národ. Po prvej súťaži na automobil Škoda prišla druhá, na ktorú naletelo ešte viac ľudí. A hoci boli tieto podvody vo veľkom medializované, stále sa na ne množstvo používateľov sociálnej siete dokáže nachytať. Tentokrát im totiž podvodníci nesľubujú iba automobil Škoda ale aj prémiové BMW.

Reklama: Na Ecophone kúpite iPhone za fantastickú cenu s 24 mesačnou zárukou a dopravou ZADARMO. Zariadenia majú k dispozícii aj nabíjací adaptér ako bonus.

Facebooková stránka „BMW Europe“ zverejnila status, na ktorý prakticky okamžite reagovali stovky ľudí. Tí ho zdieľali, lajkovali a komentovali. Oficiálne sa však ku nemu vyjadrilo aj slovenské zastúpenie automobilky BMW, pričom na Facebooku v statuse uviedlo, že s podvodnou súťažou nemá nič spoločné.

BMW Slovensko zároveň dodalo, že bude aplikovať všetky právne prostriedky na ochranu dobrého mena značky, proti zneužitiu značky a dôvery fanúšikov a zákazníkov. Ak ste teda doteraz neverili, že ide o podvod, nižšie to máte napísané čierne na bielom.

Facebook podvodná súťaž
Zdroj: Facebook

Tí istí podvodníci 

Ak sa vám zdajú všetky tri podvodné súťaže podobné, nie je to náhoda. Stoja za nimi totiž tí istí podvodníci a vôbec sa tým netaja.

Stránka Škoda Octavia Slovensko (ktorú môžeme poznať z predošlých podvodov) totiž príspevok stránky BMW Europe zdieľala na svojej nástenke, no ani po piatich dňoch nebol taký úspešný, ako predošlé súťaže, v ktorých sľubovali výhru automobilov Škoda.

Facebook podvodná súťaž
Zdroj: Facebook

Aký má význam podvodná súťaž na Facebooku či Instagrame?

Facebook Instragram zákaz koniec
Alexander Shatov / Taylor / Alexander Shatov
/ Unsplash (úprava redakcie)

Odpoveď je veľmi jednoduchá. Najčastejšie ide podvodníkom o to, aby získali v priebehu krátkeho času obrovské publikum. Napríklad pôvodnú podvodnú stránku na Facebooku s názvom Škoda Octavia Slovensko v súčasnosti sleduje až 45 tisíc používateľov. Neskôr sa táto stránka premenuje a všetci na súťaž zabudnú.

V druhom prípade potom podvodníci môžu skúšať naivitu komentujúcich. Prostredníctvom súkromných správ ich kontaktujú a snažia sa od nich získať pomocou pishingu rôzne prihlasovacie údaje alebo číslo karty pod podmienkou, že treba zaplatiť daň z výhry. Spôsoby, akými vás môžu nachytať sú skutočne rôznorodé.

Aj preto je najlepšie na podobné príspevky vôbec nereagovať, prípadne si rovno overiť, či nejde o podvodnú stránku. V tomto prípade nájdete indícii hneď viacero.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Facebook bude bojovať proti dezinformáciám o koronavíruse a očkovaní
Môže ťa zaujímať
- Reklama -