Zo Slovenska sa pomaly stáva raj pre podvodníkov. Čoraz častejšie vás informujeme o rôznych telefonických podvodoch, pomocou ktorých sa útočníci snažia získať vaše osobné údaje a následne vás okradnúť o peniaze. Len nedávno sme napríklad písali o tom, ako sa hackeri vydávajú za slovenskú vládu. Dnes však polícia SR upozorňuje občanov, aby si dávali pozor na úplne iné praktiky.
Kriminálnici to najnovšie vo veľkom skúšajú cez SMS správy, na ktoré sa môže nachytať skoro každý. Využívajú pri tom postupy, na ktoré sme zvyknutí skôr z e-mailových podvodov. Aby sme to upresnili, správy sa tvária, ako by vám prišli od kuriérskej spoločnosti a vymáhajú od vás clo. Stačí, že ste si nedávno objednali niečo zo zahraničia a už môžete mať pocit, že ide o legitímnu komunikáciu.
Tu si však treba dávať pozor, pričom dvojnásobne to platí pri skrátených telefónnych linkách. Na prvý pohľad sa zdá, že podvodníkom zaplatíte len 1,99 € za spomínané clo. Poviete si, že aj keď by vás o túto sumu okradli, nie je to nič strašné.
Problém je však v tom, že ku SMS správe býva priložená aj URL adresa a práve tá je veľmi nebezpečná.
Stránka vyzerá ako oficiálna, no nie je
Hoci, web na ktorý sa cez priložený link dostanete vyzerá, ako skutočná stránka kuriérskej spoločnosti, v skutočnosti je len dobre okopírovaná a jej URL adresa nesedí.
Akonáhle sa na túto stránku dostanete, môže od vás požadovať zadanie čísla karty, dátumu jej platnosti či trojmiestny verifikačný kód zo zadnej strany. Za žiadnych okolností ho sem nezadávajte (a ani na iné podobné stránky, pri ktorých máte čo i len najmenšie podozrenie, že môže ísť o podvod).
Akonáhle by ste to totiž urobili, automaticky by ste podvodníkom odoslali prístupové údaje ku svojej karte a tí by vás ľahko mohli pripraviť o celý balík peňazí. V praxi ide o taktiku zvanú Phishing. Len nedávno sme pred ňou varovali pri podvode, ktorý sa ľuďom snažil ukradnúť prístupové údaje ku sociálnym sieťam.
A ak ste náhodou na podvod naleteli, nie je to žiadna hanba. Stať sa to môže naozaj každému. Treba zachovať chladnú hlavu a konať rýchlo, predbehnete tak podvodníkov. Kľúčové je bezprostredne po úniku vašich údajov z karty zavolať do banky, aby vám ju zablokovala. Následne vám vytvorí novú kartu s úplne novými údajmi a vy tak zostanete v bezpečí.
Čo je to phishing?
V skratke je slovíčko phishing odvodené od anglického „fishing“ (rybolov). Názov obsahuje skrytý význam, ktorým je získanie prístupu ku citlivým informáciám používateľa prostredníctvom návnady, napríklad falošného odkazu na internetovú stránku.
V nej vyplníte osobné údaje od banky, ktoré zašlete rovno podvodníkom, a tí už nemajú veľa roboty, aby sa rýchlo nabúrali do vášho účtu a pripravili vás o celoživotné úspory. Do pozornosti tiež treba dať, že podobne phishingové útoky sú vo svete čoraz bežnejšie a preto by ste mali byť vždy v strehu.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.