Umelá inteligencia sa v posledných mesiacoch vyvíja šialene rýchlym tempom, čoho dôkazom je aj existencia jazykového modelu GPT-4, ktorý si môžete vyskúšať zadarmo aj vy. Odborníci z celého sveta už pred touto technológiou vyjadrili svoje obavy, pretože si myslia, že v budúcnosti môže ohrozovať naše súkromie, ľudské práva či dokonca bezpečnosť. Potvrdilo sa to aj nedávno pri vzniku podvodov, v rámci ktorých dokáže tento systém napodobniť váš hlás a následne okradnúť vašich blízkych.

Portál Interestingengineering teraz upozorňuje, že ani politikom táto téma nie je ľahostajná. Na základe krokov, ktoré v poslednom období podnikli vlády Spojeného kráľovstva, Európskej únie v spolupráci s USA, slúžiacich na reguláciu AI, sa člen neštatutárnej Rady pre umelú inteligenciu Marc Warner z Veľkej Británie vyjadril, že obmedzenia možno stačiť nebudú. Pokiaľ totiž budú jednotlivé systémy umelej inteligencie až príliš výkonné, pravdepodobne nám nezostane nič iné, ako ich úplne zakázať.

Warner je zakladateľom spoločnosti AI Faculty a s týmito technológiami má bohaté skúsenosti. Aj preto poskytuje pravidelné poradenstvo vláde Spojeného kráľovstva, ktoré sa zaoberá práve umelou inteligenciou a jej vplyvmi či možnosťami využitia.

V rozhovore pre BBC najnovšie uviedol, že systém, ktorý by prekonal ľudskú inteligenciu a bol by schopný uvažovať, plánovať či užiť za zo skúsenosti na podobnej úrovni, ako ľudia, nás môže začať riadiť.

Neexistuje dôvod, prečo by mala byť AI príliš inteligentná 

umelá inteligencia einstein
Zdroj: Unsplash / BoliviaInteligente / Wikipedia (úprava redakcie)

V rozhovore pre BBC Warner hovoril o AGI, systéme, ktorý prekonáva ľudskú inteligenciu a dokáže uvažovať, plánovať a učiť sa zo skúseností na rovnakej úrovni ako ľudia, prípadne nad nimi.

Už dnes sa ukazuje, že IQ počítačových systémov je na veľmi vysokej úrovni, v porovnaní s človekom. Aj preto potrebuje AI úplne iný súbor pravidiel, ktoré sa budú týkať jej vývoja a používania.

Warner zdôrazňuje, že ľudstvo je vo svojom významnom postavení na tejto planéte predovšetkým vďaka svojej inteligencii. Ak by sme teda vytvorili systémy, ktoré sa nám dokážu vyrovnať, alebo nás budú dokonca prekonávať, v súčasnosti nedokáže nikto vedecky podložiť, prečo by to malo byť bezpečné.

Aj preto je v rámci umelej inteligencie potrebné prijímať rozumné rozhodnutia, ktoré nás nijako nebudú ohrozovať. V prvom rade by sa mali stanoviť limity, ktoré by sa týkali výkonu umelej inteligencie, aby nám nespôsobila viac škody, ako osohu.

EÚ už má v rukách zákon. Máme náskok pred USA 

Bing Image Creator
Zdroj: Bing Image Creator

Témou umelej inteligencie sa v súčasnosti vo veľkom zaoberá aj Európska únia, ktorá ju má regulovať medzi úplne prvými. Zákon už dnes prechádza legislatívnym procesom, avšak podľa výkonnej predsedníčky Európskej komisie Margrethe Vestagerovej vstúpi do platnosti až o cca 2 – 3 roky.

Prečítajte si tiež  Apple Watch vás konečne upozornia, keď si zabudnete vziať iPhone

Podľa zahraničných médií je starý kontinent v tejto oblasti výrazne popred pred USA, od ktorej sa žiada, aby posilnila svoje úsilie, pokiaľ chce byť súčasťou diskusie o medzinárodnom riadení AI.

Aký máte na to názor vy? Podeľte sa oň spolu s nami v komentároch.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -