FBI dokázala v rekordne krátkom čase odomknúť iPhone atentátnika Thomasa Matthew Crooksa, ktorý zaútočil na míting bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tento prelom v prípade prišiel len deň po tom, čo agentúra oznámila, že jej prvé pokusy o prístup k zariadeniu boli neúspešné. Téme sa venoval 9to5mac.

Vyšetrovací tím sa teraz snaží prostredníctvom informácií, ktoré sa nachádzajú v iOS zariadení zistiť, či Crooks konal sám, alebo mal pomocníkov pri plánovaní či vykonaní útoku. Prístup k jeho telefónu môže priniesť nové dôkazy o možných spolupáchateľoch. FBI momentálne analyzuje aj všetky ostatné elektronické zariadenia Crooksa, aby získala čo najviac informácií a mohla priniesť závery vyšetrovania.

Tento incident sa odohral 13. júla na mítingu v Butleri, v štáte Pensylvánia, kde Crooksov útok viedol k smrti jednej osoby a zraneniam bývalého prezidenta Trumpa a ďalších prítomných. FBI vyšetruje tento čin ako pokus o atentát a potenciálny prípad domáceho terorizmu.

Zaujímavosťou je, že prístup k telefónu bol možný bez pomoci spoločnosti Apple, čo je pre technologického giganta možno aj úľavou. V roku 2016 sa Apple dostal do sporu s FBI, keď odmietol odomknúť iPhone 5C strelca zo San Bernardina, pretože by to znamenalo vytvorenie zadných dvierok, ktoré by mohli byť zneužité hackermi. Vtedy sa ku téme vyjadroval dokonca aj Donald Trump, ktorý o odomknutie zariadenia požiadal priamo Apple – skončilo to bez výsledku.

Úspešné odomknutie Crooksovho iPhonu bez pomoci Apple ukazuje, že FBI zdokonalila svoje technické schopnosti v oblasti hackovania a ani iPhone už nepredstavuje nedobytnú pevnosť. Tento prípad taktiež naznačuje, že Apple môže byť ticho spokojný, pretože nebol vtiahnutý do ďalšieho verejného sporu s bezpečnostnými zložkami.

Je iPhone menej bezpečný ako v minulosti? 

iPhone 11 Pro Max a AirPods
Zdroj: Unsplash / Sven

Taktiež sa tu otvára aj otázka, či už iPhone nie je menej bezpečný, ako v minulosti, keď sa doň kybernetickí experti z FBI dokázali dostať v priebehu dvoch dní od získania zariadenia.

Odpovedať na túto otázku samozrejme nie je jednoduché, no doba pokročila a hackovaniu iOS zariadení sa podľa všetkého začalo venovať väčšie množstvo firiem aj jednotlivcov, vďaka čomu existuje väčšia šanca, že sa do nich dokážu dostať, prípadne z nich získajú dáta.

Netreba však zabúdať na to, že ide stále o extrémne náročný a finančne nákladný proces, takže ho využívajú predovšetkým vládne inštitúcie, alebo krajiny. Pokiaľ si teda svoje zariadenie pravidelne aktualizujete na najnovšie verzie iOS a takisto ho raz za čas reštartujete, ako to odporúča aj NSA, skutočne sa nemáte čoho obávať.

Prečítajte si tiež  Apple na lobbovanie minulo najviac v histórii za Trumpa!

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -