Spoločnosť Apple predstavila nový iPad Pro iba včera a tou najzaujímavejšou technológiou, je pravdepodobne LiDAR skener. Ide o niečo, čo žiaden iný produkt od tejto firmy ešte nikdy pred tým neponúkol. Pozrite sa spolu s nami na to, ako táto novinka funguje.

iPad Pro má LiDAR skener. Čo to je?

V prvom rade by sme mali začať tým, čo je to LiDAR skener. Doteraz sme takýto pojem nikdy nepoužili a tak je dobré, aby sme sa s ním zoznámili. Samotný názov, je vlastne skratkou viacerých slov, „Light Detection and Ranging“ („Detekcia a nastavenie vzdialenosti“).

Táto technológia, je už roky známa v technologickom priemysle. Vo veľkom ju využíva napríklad aj NASA, čo Apple spomína v propagačných materiáloch k novému iPadu Pro. Samozrejme, že pri tablete je niekoľkonásobne zmenšená, aby sa zmestila do tenkého tela zariadenia. Tak isto nemá také pokročilé schopnosti, ako skenery, ktoré pracujú pri misiách na Marse. Dokáže však skutočne veľa.

iPad Pro má LiDAR skener. Čo to je a ako to funguje?

V princípe ide o niečo, čo sme doposiaľ nazývali ToF (Time of FLight). Ten je dnes v mobilnom priemysle pomerne často využívaný na lepšie spracovanie portrétovej fotografie (alebo aj videa). Vďaka svojim schopnostiam vie pomerne presne zmerať hĺbku v priestore a na základe toho rozmazať pozadie (bokeh efekt).

LiDAR je oproti klasickým ToF senzorom, ešte trochu sofistikovanejší. Podľa dostupných informácii, vie snímať presnejšie a zároveň klásť oveľa väčší dôraz na detaily, ktoré zaznamenáva.

ToF sa používa hlavne pri fotení. LiDAR dokáže v tomto smere poslúžiť tiež, ale prioritne sa zameriava, na rozšírenú realitu. Samotné Apple uvádza, že iPad Pro 2020 je najlepším zariadením na AR v súčasnosti.

Ak budete chcieť naskenovať priestor, vďaka tejto technológii by malo všetko zodpovedať skutočnosti. LiDAR by mal celkom presne zachytiť nielen hĺbku, ale aj výšku jednotlivých predmetov v reálnom pomere. Inými slovami, dostanú aplikácie pre iPadOS úplne nové možnosti, ktoré ich posunú ďalej. Zaujímavé to bude pri navrhovaní nábytku do bytu, ale aj hraní moderných AR hier.

Na akom princípe funguje LiDAR skener?

No a teraz menší pohľad na to, ako vlastne LiDAR skener funguje. Už sme uviedli, že je veľmi podobný, ako ToF. V princípe je tu laser, ktorý vysiela do priestoru paprsky svetla. Podľa informácii, by tento priestor (napríklad izba) nemal byť na dĺžku väčší, ako 5 metrov. V opačnom prípade ho LiDAR nezaznamená. Dôležité je tiež podotknúť, že technológiu je možné využívať v interiéri, ale aj v exteriéri.

Prečítajte si tiež  Z Macov sa konečne môžu stať herné počítače. Apple urobilo dôležitý krok

Akonáhle iPad odošle svetelný signál do priestoru, senzor automaticky čaká na to, kým sa vráti späť. Procesor pri tom ráta dobu, počas ktorej je paprsok mimo, no a na základe toho, vie vytvoriť relatívne presný 3D priestor.

iPad Pro má LiDAR skener. Čo to je a ako to funguje?

Samozrejme, že sa v tomto prípade jedná o neviditeľné svetelné lúče, takže tento proces prebieha tak, akoby ste natáčali video. Technológia sa vyznačuje aj tým, že výsledok je schopná spracovať už za pár milisekúnd. Je to teda celé, neuveriteľne rýchle. Ako sme už spomenuli vyššie, iPad Pro pre rok 2020, je vlastne prvým produktom od Apple, ktorý LiDAR senzor prináša. Samozrejme, že to tým nekončí a nebude ani posledným.

Apple pripravuje LiDAR aj pre iPhone 12 Pro a 12 Pro Max, kde bude dávať ešte zaujímavejšie možnosti v oblasti fotografie či hier. Moc sa na túto 3D dobu tešíme…

https://www.instagram.com/tv/B95cfpmHXvK/?utm_source=ig_embed
Môže ťa zaujímať
- Reklama -