Dnešný príbeh sa točí okolo 27-ročnej modelky Nader Brooksovej, ktorá zdieľala na svojom Instagrame s 827 000 followermi nepríjemnú skúsenosť spojenú so sledovacím zariadením AirTag od spoločnosti Apple.

Ako sama uvádza, tento výrobok ju sledoval všade kde sa pohybovala celých 5 hodín a ona o tom vôbec nevedela. Najmä pre ženy môže ísť o nepríjemný zážitok a hlavne nebezpečenstvo, ktoré treba urýchlene riešiť.

Podľa výpovede jej toto zariadenie vložil do vrecka kabáta neznámy muž v uliciach New Yorku, ktorého cieľom bolo vystopovať Nader pravdepodobne až domov.

Sama si AirTag vo vrecku nevšimla, no na jeho prítomnosť ju upozornil iPhone, ktorý ho po čase zaznamenal. Trvalo mu to však príliš dlho.

Repasovaný iPhone v TOP stave môžete mať vďaka ITya už za 149 € vrátane záruky!

AirTag nevznikol na sledovanie ľudí, no presne za týmto nebezpečným účelom sa stále viac zneužíva

Ešte pripomenieme, že AirTag je zariadenie určené na sledovanie predmetov a nie ľudí. Je veľmi dostupný, pretože sa predáva za smiešných 35,00 €, no problémom sú zlodeji a stalkeri, ktorí ho v poslednej dobe využívajú stále viac.

Len nedávno sme napríklad písali o tom, ako AirTag sledoval mladú ženu, ktorá sa rozhodla ísť rovno na políciu alebo o tom, ako je toto zariadenie zneužívané medzi zlodejmi áut v Kanade. Podobných prípadov sa bude zrejme objavovať stále viac.

Modelka bola pochopiteľne rozrušená a tak vo svojich príbehoch uviedla nasledovné: „Toto zariadenie ma sledovalo posledných päť hodín na každom mieste a nepatrilo žiadnemu môjmu známemu“.

Celá správa pokračovala výzvou pre spoločnosť Apple: „@Apple, vzali ste do úvahy nebezpečenstvo a potenciálne fatálne následky, ktoré toto zariadenie môže spôsobovať?“.

Nader tiež upozornila všetkých svojich sledovateľov a prevažne ženy, aby si pravidelne kontrolovali vrecká, ku ktorým majú teoretický prístup aj cudzie osoby. Nikdy totiž neviete, kedy vás cez AirTag môže niekto sledovať a vzhľadom na jeho drobné rozmery si to vo väčšine prípadoch ani nevšimnete.

Reakcia spoločnosť Apple neprekvapila, no očakávali by sme možno trochu viac snahy

Spoločnosť Apple na celý prípad reagovala v tom zmysle, že robí všetko preto aby bol AirTag bezpečným zariadením, ktoré nebude predstavovať pre nikoho žiadne riziko. Aj preto vylepšila funkciu upozorňovania na jeho prítomnosť, no evidentne to stále nestačí.

Pokiaľ by zariadenie niekoho sledovalo 5 minút, možno by to nebol až taký problém. Čo však 5 hodín? Stalker si mohol za ten čas teoreticky vytipovať, kam asi Nader chodí do práce, kde sa pravidelne zdržiava alebo kde býva. A to už veru nie je sranda.

Samozrejme, podobné konanie je trestné a keďže sa AirTag viaže ku konkrétnemu iCloud účtu, polícia v spolupráci so spoločnosťou Apple môže zistiť, kto ho vlastní a zneužíva.

Prečítajte si tiež  Do Severnej Kórey poslal AirTag - vďaka tomu odhalil, ako ho po celý čas zavádzala spoločnosť DHL

Navyše tento prípad nie je zďaleka jediným (ako sme už avizovali vyššie) a žiaľ ani posledným. Podobných príbehov bude ešte pribúdať a ak Apple nezačne veľmi rýchlo konať, môže byť z toho najväčší škandál uplynulých rokov. Veď nezabúdajme, že spoločnosť Apple bola v očiach médií „ukrižovaná“ aj za oveľa menšie prešľapy.

Tu sa bavíme o zneužívaní súkromia používateľov, proti čomu v Cupertine dlhé roky bojujú. Vznikol teda paradoxný stret záujmov najhodnotnejšej technologickej spoločnosti na svete a my sme veľmi zvedaví, ako sa to bude ďalej vyvíjať.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -