Moderné technológie vznikli preto, aby nám zjednodušili naše každodenné životy. Problém je však v tom, že keď sa dostanú do nesprávnych rúk, môžu byť zneužívané na kriminálne aktivity. Medzi tie sa radí aj stalking, znepokojujúci globálny fenomén, ktorému podľa všetkého čiastočne pomohla aj spoločnosť Apple.

Ako informuje Malwarebytes, experti odhadujú, že len v USA sa každý rok stane obeťou prenasledovania 13,5 milióna ľudí. A to je obrovské číslo. Aj to je dôvod, prečo sa stal Apple AirTag hlavným predmetom žaloby podanej obetami stalkingu. Hoci Apple stojí za tým, že toto zariadenie sa má využívať len na sledovanie predmetov a obsahuje špeciálne bezpečnostné funkcie, ktoré zabraňujú prenasledovaniu, podľa žalobcov to nestačí.

Netreba zabúdať, že keď Apple predstavil AirTag, ktorý je malý a dostupný (na Slovensku ho po kliknutí na tento odkaz kúpite za 31 €), navrhol ho tak, aby s ním majitelia mohli rýchlejšie nájsť stratené / ukradnuté predmety, ako je: batožina, kľúče, kabelka a podobne. V žiadnom prípade nemal byť zneužívaný na sledovanie ľudí.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Toto zariadenie neobsahuje GPS, ale spolieha sa na technológiu Bluetooth, ktorá sa pripája na všetky iPhony v okolí a do siete služby Nájsť odosiela anonymizované údaje o svojej polohe, ktoré si môže pozrieť iba majiteľ. Pre presnejšie určovanie polohy je tu aj Ultra Wideband čip.

Paradoxne sú však práve tieto vlastnosti spolu s nízkou cenou dôvodom, prečo sa AirTagy stali lákavým nástrojom pre stalkerov.

Experti pred AirTagom varovali, Apple ich však nepočúval 

AirTag stalker
Zdroj: Unsplash / Đức Trịnh / JC Gellidon (úprava redakcie)

Aj keď si teraz poviete, že spoločnosť Apple nemôže za to, ako sa produkt určený na sledovanie predmetov dá použiť aj na nelegálne sledovanie ľudí, v tomto bode experti dvíhajú varovný prsť.

Objavuje sa totiž otázka, či spoločnosť Apple mohla predvídať, že dôjde ku podobným problémom.

Ku téme sa vyjadrili aj viacerí kritici, ktorí poukazujú na to, že už pred a po uvedení produktu na trh varovali viacerí renomovaní odborníci pred AirTagom, ako pred zariadením, ktoré môže zasahovať do ochrany súkromia, a ktoré môžu vo veľkom zneužívať stalkeri na svoje kriminálne aktivity.

Firma však napriek týmto varovaniam mala pokračovať v práci na projekte, pričom hneď po predstavení poukazovala na funkcie, ktoré by mali ľudí chrániť pred zneužitím pomocou AirTagu. Je to teda dôkaz, že Apple o možných problémoch vedel a dobre si ich uvedomoval.

Prečítajte si tiež  Koronavírus ohrozí výrobu iPhonu 12. Jeho vydanie je nejasné.

Upozornenie na AirTag vraj prišlo až príliš neskoro 

AirTag v zľave
Zdroj: Unsplash / Mark Chan / Onur Binay (úprava redakcie)

Aj keď je pravda, že v súvislosti s AirTagom Apple zaviedol niekoľko bezpečnostných funkcií, je férové povedať, že to neurobil hneď po uvedení na trh.

Toho sa chytil aj jeden z právnikov žalobcov, ktorý tvrdí, že firma neposkytla sledovaným osobám možnosť lokalizovať nechcený AirTag, ktorý ich prenasleduje. Apple síce neskôr zlepšil ochranu celého systému, no podľa právnika mali byť obete upozornené rýchlejšie.

Medzi hlavné bezpečnostné funkcie, ktoré Apple zaviedol, bola aj možnosť zistiť, či sa s vami nechcený AirTag pohybuje. Automaticky ju máte aktívnu vo svojom iPhone / iPade a ak ste si ju náhodou vypli, zmeniť to môžete opäť cez nastavenia. Treba však myslieť na to, že za týmto účelom potrebujete mať zapnuté aj lokalizačné služby a Bluetooth. Viac sa dočítate tu.

Cez aplikáciu Find My si tiež môžete zapnúť upozornenia na sledovanie. Ak váš iPhone deteguje, neznámy AirTag, ktorý sa s vami pohybuje, aplikácia vám to oznámi skrz notifikáciu a lokátore umožní prehrať zvuk, aby ste ho rýchlejšie našli a ideálne sa ho zbavili.

Je rovnako dôležité zmieniť, že podobné funkcie proti prenasledovaniu sú už dostupné aj pre ľudí, ktorí využívajú operačný systém Android, hoci presný postup na získanie prístupu k týmto nastaveniam sa môže líšiť v závislosti od výrobcu a verzie operačného systému. Každý si to preto musí skontrolovať individuálne.

Uvidíme, ako celá táto žaloba dopadne a ako z nej vyviazne Apple. Je totiž pravda, že na prenasledovanie sa dá využiť rovnakým spôsobom napríklad aj iPhone, či dokonca slúchadlá AirPods, no na druhej strane netreba zabúdať, že keď Apple vyvíjal zariadenie, ktoré je určené vyslovene na sledovanie predmetov, mohlo ho trochu skôr napadnúť, že z bezpečnostného hľadiska môže ísť o obrovský problém. Každopádne firme držíme palce, nech si s touto situáciou poradí najlepšie, ako vie. AirTag je totiž vynikajúci produkt, len ho netreba zneužívať. Je to samozrejme trestné.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -