AirTag predstavuje pre zábudlivcov záchranu, no a pre skeptikov nebezpečenstvo. Toto drobné zariadenie sa totiž vo svete začína používať aj na sledovanie osôb alebo luxusných áut, čo uľahčuje prácu násilníkom, zlodejom alebo rôznym špekulantom. A hoci to nie je ideálne, vďaka zabezpečeniu od spoločnosti Apple môžete zostať úplne pokojní.

Váš iPhone neustále skenuje okolie, vďaka čomu dokáže včas detekovať AirTagy, ktoré sa s vami pohybujú, no nepatria vám. Na displeji sa najskôr zobrazí notifikácia, na ktorú keď kliknete, dostanete niekoľko možností.

Celý systém funguje len vtedy, keď máte aktívne lokalizačné služby, Bluetooth a notifikácie sledovania. Práve tieto technológie sa celkom logicky postarajú o zachytenie signálu, ktorý AirTag pravidelne vysiela.

Doplníme tiež, že na konci článku si môžete prečítať návod, ako postupovať, keď váš iPhone neustále detekuje AirPods, ktoré vás sledujú, hoci ide o slúchadlá, ktoré sú vaše. Vráťme sa však teraz späť ku AirTagom.

Ako postupovať, keď pri sebe nájdem cudzí AirTag? 

AirTag v kabelke
Zdroj: svetapple.sk

Po zobrazení upozornenia na displeji naň urýchlene kliknite, na základe čoho sa vám otvorí aplikácia Find My. V jej vrchnej časti môžete vidieť mapu, ktorá vám presne ukáže, kde všade sa s vami AirTag pohyboval a tým pádom vás mohol niekto cudzí sledovať. Na vyznačenie slúži červená prerušovaná čiara.

V aplikácii Find My nájdete aj možnosť Prehrať zvuk, vďaka ktorej nájdete sledovacie zariadenie vo vašom okolí oveľa rýchlejšie. Tento výrobok má vstavaný reproduktor, ktorý dokáže vydávať prenikavý tón. Počuť by ste ho teda mali bez väčších problémov aj situácii, ak sa nachádza vo vrecku kabáta, na dnes kabelky alebo napríklad v podbehu auta.

Pozor však na jednu vec. Na internete sa dajú zohnať aj „špehovacie AirTagy“, ktoré majú odstránený reproduktor. Aj keď teda nebudete počuť zvuk, svoje veci si vždy poriadne skontrolujte. Nikdy neviete, ako moc je človek, ktorý vás sleduje, pripravený.

Prečítajte si tiež  Komentár: Apple odštartovalo s AirTagom ďalší multimiliardový biznis

Pokiaľ sa napokon ukáže, že AirTag nenastrážil nikto cudzí, ale váš partner ho dal na spoločné kľúče od auta a vy ste si to skrátka nevšimli, môžete kliknúť na tlačidlo „Pozastaviť bezpečnostné upozornenia“. Váš iPhone automaticky označí tento lokalizátor za „dôveryhodný“ a v budúcnosti vás nebude „bombardovať“ upozorneniami.

AirTag
Zdroj: svetapple.sk

Ak však zistíte, že AirTag nie je váš a netušíte kto je jeho majiteľom, kliknite na tlačidlo „Inštrukcie na vypnutie AirTagu“, kde vás spoločnosť Apple v jednoduchom návode navedie k tomu, ako z AirTagu vybrať batériu a tým pádom ho deaktivovať.

Rovnako odporúčame aj kontaktovať políciu, nakoľko nedovolené sledovanie nie je legálne. Ťažko síce povedať, ako bude polícia na Slovensku konať, avšak AirTag sa vieže priamo ku Apple ID, vďaka čomu sa dá relatívne ľahko zistiť, kto je jeho majiteľ.

Podobne to funguje aj vtedy, keď vás sledujú AirPods

Pokiaľ používate bezdrôtové slúchadlá AirPods, možno ste sa stretli s tým, že vám iPhone oznámil, že vás toto zariadenie potajomky sleduje (hoci je vaše).

Nejde o chybu ale o bezpečnostnú funkciu, na ktorú by ste mali zareagovať. Dôvod je ten, že ak upozornenie budete ignorovať, bude vám prichádzať znova a znova a to môže byť po čase otravné.

Celý postup je v podstate rovnaký ako pri AirTagu, len v tomto prípade sa uplatní pri AirPods. Akonáhle sa stretnete s notifikáciou, treba na ňu kliknúť, dostať sa do aplikácie Find My a potom vybrať tlačidlo „Pozastaviť bezpečnostné upozornenia“.

Prečítajte si tiež  Ukrajinci sledujú Rusov skrz ukradnuté AirPody. Pomáha im funkcia Find My

Vaše AirPods samozrejme naďalej zostanú aktívne v službe Find My a pokiaľ ich bude mať niekto iný a nebude sa nachádzať vo vašej blízkosti, dostane rovnaké upozornenie. Akonáhle však budete mať svoje AirPods vo vrecku vy, telefón vás s ničím otravovať nebude.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -