Aj keď sa to možno nezdá, AirTag od spoločnosti Apple je mimoriadne šikovné zariadenie, ktoré odporúčame kúpiť každému fanúšikovi. Je veľmi kompaktný, jeho batéria vydrží 1 – 2 roky a vďaka službe Nájsť vám pomôže detegovať presnú polohu vecí, ktoré často zabúdate, strácate alebo vám jednoducho zmiznú. Nižšie si môžete prečítať naše skúsenosti.

Cena tohto zariadenia nie je nízka ale na druhej strane ani extra vysoká. V štandardnom predaji sa AirTag predáva za 39 € ako jeden kus. Po kliknutí na tento odkaz ale zobrazíte ponuky, kde ho zoženiete už od 29,99 €. Ušetríte teda príjemných 10 €, ktoré môžete investovať iným spôsobom.

Pomerne zaujímavou voľbou je aj nákup väčšieho balenia AirTagov, v ktorom nájdete až štyri kusy týchto šikovných lokátorov. Apple si zaň pýta129 €, no vy ho môžete získať už od 109,2 €, vďaka čomu za jeden kus zaplatíte len niečo vyše 27 €. A to sa oplatí.

Ako to funguje, keď AirTag nemá GPS ani pripojenie na mobilné dáta? 

AirTag v kabelke
Zdroj: svetapple.sk

Nie, AirTag skutočne nemá pripojenie na GPS a ani na internet. Jeho súčasťou je ale extrémne úsporný Bluetooth LE, ktorý sa snaží neustále komunikovať so zariadeniami v sieti Nájsť a odosielať do nej svoju polohu.

V praxi to znamená, že keď so svojim AirTagom prejdete okolo akéhokoľvek (cudzieho) iPhonu, ktorý má aktívne GPS a mobilné dáta, zariadenie ho zaznamená a anonymne informuje sieť Nájsť, kde sa AirTag nachádza.

A hoci sa vám to môže zdať až príliš jednoduché, dosah AirTagu je skutočne pôsobivý, vďaka čomu zvládol v minulosti Slovákovi zachrániť ukradnuté auto alebo usvedčiť obrovskú chemickú spoločnosť z podvodu.

Sledovanie AirTag - svetapple.sk
Zdroj: svetapple.sk

Ak si ho teda dáte na kľúče, do peňaženky, kabelky atď., vždy bude vysielať svoju polohu do okoloidúcich zariadení a vaše veci budete mať pod kontrolou, aj keď ich niekde zabudnete alebo stratíte.

Sami sme to testovali na XY možných spôsobov a AirTag fungoval vždy maximálne príkladne. Nepredstavuje si to tak, že cez AirTag budete v reálnom čase sledovať polohu predmetu, na ktorom ho máte zapnutý.

Presná lokácia sa ale bude pravidelne aktualizovať a keď sa dostanete na miesto, vďaka službe presného vyhľadávania (ktorú popisujeme na konci článku) môžete svoj predmet aj s AirTagom veľmi ľahko nájsť.

Výdrž batérie AirTagu môže dosiahnuť až 2 roky

AirTag
Zdroj: svetapple.sk

Mnohých ľudí zaujíma, ako sa AirTag nabíja a koľko mu vydrží batéria. Odpoveď je jednoduchá. Toto zariadenie nemá vstavaný akumulátor. Beží vďaka gombíkovým batériám CR2032, ktoré sa dajú pomerne ľahko vymeniť.

Prečítajte si tiež  NÁVOD: Naučte sa ovládať Dynamic Island vo svojom iPhone týmito gestami

A ak si myslíte, že výdrž bude mizerná, naše testované zariadenie je existujúcim opakom. Pôvodne sme očakávali, že AirTag vydrží menej ako jeden rok. Už po 9 mesiacoch sme ale zistili, že to bude oveľa dlhšie. Zariadenie sme si zaobstarali na prelome apríla / mája 2021 a používali sme ho na kľúčoch od auta, takže svoju polohu menilo niekoľkokrát denne.

AirTag
Zdroj: svetapple.sk

AirTag sa definitívne vybil 14. marca 2023, keď prestal vysielať svoju polohu. Jeho batéria, ktorá sa dá bežne kúpiť za 1 – 3 € teda vydržala približne 22 mesiacov, čo sme absolútne nečakali! Jeho hardvér je extrémne úsporný.

Prívesky pre AirTag kúpite na Loopi.sk

AirTag kľúčenka
Zdroj: Loopi

Či už budete mať jeden alebo viac kusov AirTagov, nezabudnite si zaobstarať aj kľúčenku, v ktorej ho budete nosiť. Vybrať si môžete na internetovej stránke Loopi, kde nájdete široký sortiment Apple príslušenstva.

Klasická silikónová kľúčenka stojí iba 7,99 € zatiaľ čo za prémiové kožené vyhotovenie zaplatíte stále príjemných 12,99 .

Presné vyhľadávanie si zamiluje každý majiteľ AirTagu

AirTag presné vyhľadávanie
Zdroj: Apple

Nakoniec drobný bonus, ktorý má každý jeden AirTag dispozícii. Ak máte iPhone s U2 čipom (má ho väčšina zariadení od iPhonu 11 vyššie), môžete využiť takzvané presné vyhľadávanie „Precision Finding“, vďaka ktorému vás zariadenie navedie v priestore priamo ku vášmu AirTagu pomocou rozhrania v aplikácii Nájsť a tiež dodatočných vibrácií.

Táto technológia funguje AirTagu na centimetre presne a aj preto ju budete milovať. Upozorňujeme ale, že niekedy je defaultne vypnutá a preto ju treba v aplikácii Nastavenia aktivovať. To, ako to urobiť nájdete v tomto článku.

AirTag v kabelke
Zdroj: svetapple.sk

Dúfame teda, že sme vám o AirTagu prezradili dosť na to, aby ste si urobili lepšiu predstavu o tom, ako funguje. Priznáme sa, aj my sme boli zo začiatku skeptickí a dokonca presvedčení, že tento produkt je tak trochu zbytočný. Keďže však máme radi Apple, rozhodli sme sa ho vyskúšať a teraz musíme povedať, že jeho nákup určite neľutujeme.

Medzičasom sme si zakúpili ďalšie štyri AirTagy, takže dnes ich používame dokopy až päť. Ak máte o AirTag záujem, na začiatku vám postačí jeden kus. Najvýhodnejšie ponuky na jeho nákup nájdete po kliknutí na tento odkaz. Tak čo, idete do toho?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Withings Activité Pop - skvelé hodinky, so skvelými funkciami!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -