Keď spoločnosť Apple v roku 2021 predstavila sledovacie zariadenie AirTag, niekoľkokrát zdôraznila, že tento produkt nie je určený na sledovanie osôb ale na sledovanie predmetov, ako sú kľúče, peňaženka alebo cestovná taška. Štatistiky však postupne ukazujú, že používatelia tento výrobok zneužívajú presne takým spôsob, akému sa chcel technologický gigant vyhnúť. Aj preto dnes čelí poriadnej dávke kritiky.
Najnovšie dáta vychádzajú z výskumu spoločnosti Motherboard, ktorá v priebehu ôsmych mesiacov zaznamenala až 75 prípadov, kedy bol AirTag využívaný na nekalé účely. Zrejme nie je veľkým prekvapením, že túto štatistiku tvorili iba ženy, ktoré sú často prenasledované svojimi aktuálnymi alebo bývalými partnermi.
Až v 50 prípadoch dostali tieto ženy upozornenie na prítomnosť AirTagu, na základe ktorého zavolali políciu. Sledovací prívesok sa však často objavoval v autách, kabelkách, batohoch, kabátoch a na podobných miestach. Veľakrát ho neprezradila len notifikácia ale aj zvuková signalizácia. Ako iste viete, ak je AirTag dlhšie mimo majiteľa, začne vydávať hlasný tón.
Problémy sa netýkajú len AirTagov. S ich príchodom sa ale značne rozšírili
Hoci vyššie uvedené situácie nevrhajú na AirTag najlepšie svetlo, je nutné zdôrazniť, že tento problém sa netýka len sledovacieho zariadenia od Apple. S podobnými produktami sa totiž používatelia stretávajú dlhé roky, avšak nikdy nefungovali tak sofistikovaným spôsobom, ako práve dnes.
Na trhu sú totiž aj iné lokalizátory od iných výrobcov, ktoré sledujú polohu na podobnom princípe. No a voči tým sa používatelia častokrát nemajú ako brániť, nakoľko dobrovolné nevydajú zvuk a nedokáže ich zaznamenať ani mobilný telefón.
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?