Podvody na internete neutíchajú a presvedčil sa o tom aj náš čitateľ Jaroslav, ktorý sa takmer sám nechal nachytať na zradnú správu. Tá sa pôvodne tvárila, akoby pochádzala priamo od spoločnosti Apple a zneužívala platobnú službu Apple Pay. Stačila malá nepozornosť a mohol prísť o peniaze na svojom účte.

Jaroslav nám do redakcie poslal aj snímky obrazovky e-mailovej správy, ktorá pojednáva o tom, že služba Apple Pay bola pozastavená na jeho zariadení. Ako odosielateľ sa javí spoločnosť Apple a nechýba tu ani jej oficiálne logo, či logo služby Apple Pay, na základe čoho prijímateľ môže nadobudnúť pocit, že je to legitímna informácia. Tu však treba zbystriť pozornosť.

Pokiaľ si totiž rozkliknete e-mail, z ktorého pochádzala správa, rýchlo zistíte, že nejde o spoločnosť Apple, ale o spoločnosť z Česka, ktorá sa špecializuje na bazény (celý e-mail sme schválne skryli). Konkrétne má ísť o jej newsletter.

Apple Pay podvod
E-mail sa tvári, akoby prišiel priamo od spoločnosti Apple. Pri troche nepozornosti sa môžete nachytať (foto: SvetApple / Jaroslav J.)

Jaroslavovi následne prišla druhá správa priamo od spomenutej českej firmy, ktorá upozorňuje príjemcov, že v jej mene bol odoslaný podvodný e-mail.

Predpokladáme však, že podobnému zneužitiu môžu čeliť aj iné spoločnosti, pokojne aj so sídlom na Slovensku. A preto si treba dávať veľký pozor. Hackeri sa teoreticky vedia dostať do ich e-mailových databáz a následne ich využiť ako legitímny zdroj pre hľadanie potencionálnych obetí. Stačí totiž drobná nepozornosť a problém je na svete.

Apple Pay podvod
V tomto prípade bol zneužitý e-mail českej spoločnosti, ktorá však na problém rýchlo reagovala ďalšou správou (foto: SvetApple / Jaroslav J.)

Hoci v tejto chvíli nevieme povedať, čo presne by sa stalo po kliknutí na tlačidlo „Potvrdiť teraz“ s vysokou pravdepodobnosťou by bol človek presmerovaný na podvodnú stránku, ktorá by sa tvárila ako oficiálny Apple Web a požiadaný o zadanie bankových údajov, ktoré by následne mohol zneužiť útočník a okradnúť osobu o finančné úspory.

V praxi ide o praktiku, ktorá sa nazýva ako phishing a pokiaľ chcete vedieť, ako sa jej aktívne brániť (aj v iných situáciách, ako v tejto), pozrite si tri základné a najužitočnejšie body, ktoré sme popísali nižšie.

A ak náhodou naletíte, no stihnete si to uvedomiť včas, bezodkladne kontaktujte svoju banku, aby vám zablokovala kartu. Je veľká šanca, že vám vaše financie zachráni skôr, ako s nimi stihne manipulovať útočník. Takisto môžete skontrolovať e-mail a ak pochádza od legitímnej firmy, upozornite ju na celý problém, nech môže varovať aj ostatných ľudí.

3 tipy, vďaka ktorým na Phishing nenaletíte

hacker
Zdroj: Bing
  • Obozretnosť pri otváraní e-mailov a správ: Vždy dôkladne skontrolujte odosielateľa e-mailu alebo správy a buďte opatrní pri otváraní príloh, alebo klikaní na odkazy od neznámych alebo podozrivých zdrojov (vždy si dobre skontrolujte aj URL adresu, či súhlasí s oficiálnou URL adresou webu). Pozor na e-maily alebo správy, ktoré vyvolávajú pocit naliehavosti alebo požadujú osobné údaje. Často prichádzajú od bánk, poisťovní, pošty alebo kuriérov.
  • Používanie dvojfaktorovej autentifikácie (2FA): Aktivácia dvojfaktorovej autentifikácie pre vaše online účty výrazne zvyšuje bezpečnosť, pretože aj keď by útočník získal vaše heslo, bez druhého overovacieho kroku (napr. SMS kód alebo autentifikačná aplikácia) sa do účtu nedostane.
  • Šírte o Phishingu povedomieNajlepšia obrana je v tomto prípade prevencia. Phishing je často zameraný na starších používateľov internetu, ktorí nemajú toľko skúseností s počítačmi, ale naletieť naň môže úplne každý. Aj preto sa o týchto praktikách rozprávajte so svojimi blízkymi a upozornite ich na to, na čo si musia dávať najväčší pozor.
Prečítajte si tiež  Touch ID sa vráti na iPhone. Postarať sa o to môže Samsung

Za tip na článok a poskytnuté fotografie ďakujeme Jaroslavovi… 

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -