Spoločnosť Apple tento rok uvedie novú veľkú aktualizáciu iOS 18, ktorej odhalenia sa dočkáme počas konferencie WWDC 2024. Podľa najnovších analytických predpokladov a leakov má ísť o tú najväčšiu aktualizáciu systému iOS, akú Apple kedy predstavil.

Za toto tvrdenie sa postavil známy analytik Mark Gurman z agentúry Bloomberg, ktorý iOS 18 bližšie opísal vo svojom najnovšom príspevku. Podľa jeho slov má update potenciál byť najkomplexnejším softvérovým prídavkom od vzniku samotného systému. Spoločnosť Apple si od toho evidentne sľubuje dosť veľa.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

iOS 18 zmení spôsob, akým používame iPhone

Gurman v príspevku potvrdil, že v budúcnosti plánuje zverejniť viac podrobností o konkrétnych funkciách a zmenách systému iOS 18. Už teraz však poznáme dve vychytávky, ktoré dorazia na obrazovky iPhonov ešte v tomto roku.

Jednou z noviniek má byť zavedenie podpory RCS, čo ponúkne nové možnosti pre písanie správ na jablkových smartfónoch. Druhým prídavkom budú prvky generatívnej umelej inteligencie, na ktorých Apple pracuje už niekoľko rokov. Keďže s nimi, ale konkurenti prichádzajú na trh, v Cupertine nemôžu dlhšie čakať.

iPhone 16 iOS 18
Zdroj: SvetApple, YouTube / 4RMD (úprava redakcie)

Podpora RCS

V novembri 2023 spoločnosť Apple oznámila, že od roku 2024 bude v aplikácii Správy na iPhone podporovať medziplatformový štandard správ RCS. Na základe tohto časového rámca pôjde pravdepodobne o novú funkciu systému iOS 18.

Súhrn funkcií bude ovplyvňovať hlavne komunikáciu medzi používateľmi systémov iOS a Android. Podpora RCS prinesie nasledujúce vylepšenia predvolených správ medzi iPhonmi a zariadeniami s Androidom:

  • Fotografie a videá vo vyššom rozlíšení
  • Zvukové správy
  • Indikátory písania
  • Potvrdenie o prijatí správy
  • Posielanie správ cez Wi-Fi medzi iPhonmi a zariadeniami so systémom Android
  • Lepšie šifrovania a bezpečnosť ako v prípade štandardných SMS správ
iOS vs Android iMessage RCS
Zdroj: SvetApple, Apple / úprava redakcie

Okrem toho by mala pribudnúť aj možnosť skupinových konverzácií vrátane možnosti používateľov iPhonu opustiť konverzáciu, ktorá zahŕňa používateľov systému Android. Tieto moderné funkcie sú už k dispozícii pre konverzácie medzi iPhonmi (správy iMessages s modrými bublinami).

Mnohé z nich sú k dispozícii aj v aplikáciách tretích strán, ako napríklad WhatsApp či Telegram. Podpora RCS na iPhone však rozšíri tieto funkcie aj na štandardné správy so zariadeniami s Androidom.

Inteligentnejšia Siri a prvky umelej inteligencie

Apple umelá inteligencia
Zdroj: Bing AI / Apple (úprava redakcie)

Systém iOS 18 bude podľa mnohých leakov a predpokladov obsahovať generatívnu technológiu umelej inteligencie, ktorá by mala zlepšiť spôsob, akým využívame hlasovú asistentku Siri.

Apple podľa Gurmana skúma funkcie generatívnej AI, ktoré aplikuje do aplikácií Správy, Apple Music, Pages, Keynote alebo Xcode.

Apple plánuje do Siri začleniť veľké jazykové modely, ktoré by používateľom umožnili automatizovať zložité úlohy. Táto funkcia by zahŕňala hlbšiu integráciu s aplikáciou Shortcuts a prepojila by celý ekosystém natívnych aplikácií. Podľa odhadov by sme sa mali dočkať aj nového chatbota z dielne Apple na štýl ChatGPT.

Apple vraj pristupuje k vývoju softvéru veľmi opatrne, pretože na finálnom výsledku naozaj záleží. Oficiálne informácie o tom, ako chce Apple naložiť v otázke umelej inteligencie by sme sa mali dozvedieť už v júni, kedy prebehne konferencia WWDC. Nechajme sa teda prekvapiť, snáď to bude stáť za to!

Prečítajte si tiež  Takto môže vyzerať iOS 18 v roku 2024: Nasledujúce vylepšenia by sme určite privítali

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -